Shkencëtarët gjejnë shenja jete ne planetin e afërt të Venusit

Shkencëtarët kanë zbuluar se në planetin e Venusit mund të ketë shenja të jetës së huaj. Planeti i cili është fqinji ynë në sistemin diellor mund të jetë një nga vendet më të pamundura për shkak të atmosferës së tij, gati tërësisht i bërë nga dioksidi i karbonit (CO2), është helmues për njerëzit dhe kafshët. Për më tepër, është shumë nxehtë, duke qenë planeti i dytë më i afërt me Diellin, me një temperaturë të vlerësuar prej rreth 465 gradë Celsius (900 gradë Fahrenheit). Por, sipas disa studiuesve, është zbuluar një tjetër gaz që mund të gjendet 50 km lart nga sipërfaqja e planetit dhe nuk mund ta shpjegojnë.

Ai është një gaz i quajtur fosfinë. Kjo i ka çuditur shkencëtarët pasi profesor Jane Greaves dhe ekipi i Universitetit Cardiff ishin të parët që gjetën fosfinë duke përdorur një teleskop të madh në Hawaii. Shkencëtarët janë shprehur që ky planet sot është një sipërfaqe gati pa ujë me temperatura shumë  të larta, që shkojnë deri në 450 gradë celcius, prandaj nisur nga këto karakteristika ky i fundit konsiderohet dhe si planeti i vdekur.

Zbulimi interpretohet në mënyra të ndryshme nga studiues të ndryshëm, ku profesor Greaves tha: ‘’Ky ishte një eksperiment i bërë për kuriozitet të pastër, duke përfituar nga teknologjia e fuqishme e JCMT [Teleskopi James Clerk Maxwell] dhe duke menduar për instrumentet e ardhshme. Mendova se do të ishim në gjendje të përjashtonim skenarë ekstremë, si retë që mbushen plot me organizma. Kur morëm aludimet e para të fosfinës në spektrin e Venusit, ishte një tronditje! Në fund, ne zbuluam se të dy vëzhguesit kishin parë të njëjtën gjë, molekulat ndriçohen nga retë e ngrohta poshtë.

LEXO: Shkencëtarët e NASA-s zbulojnë një rezervuar ujor në planetin xhuxh, Ceres

Dr Lewis Dartnell, një astrobiolog nga Universiteti i Westminster, shtoi: ‘’Nëse jeta mund të mbijetojë në kuvertën e sipërme të reve të Venusit, kjo është shumë ndriçuese, sepse kjo do të thotë që jeta është shumë e zakonshme në galaktikën tonë në tërësi. Njerzit nuk do të kene më nevojë për planetë shumë të ngjashëm me Tokën dhe mund të mbijetojnë në planete të tjerë, të nxehtë si ferri, si psh Venusi.

Ladbible

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0