Shkencëtarët e NASA-s zbulojnë një rezervuar ujor në planetin xhuxh, Ceres

NASA

Anija kozmike e NASA-s, Dawn u ofroi shkencëtarëve pamje të jashtëzakonshme të planetit xhuxh Ceres, i cili shtrihet në brezin kryesor asteroid midis Marsit dhe Jupiterit. Misioni i kryer nga Dawn ka zbuluar se një botë interesante ujore shtrihet nën sipërfaqen e planetit xhuxh, i cili ka madhësinë e një shkëmbi gjigand.

Ekspertët ishin habitur nga pikat e ndritshme që shkëlqejnë në sipërfaqen e asteroidit më të madh të sistemit tonë diellor. Shkencëtarët kishin kuptuar se zonat e ndritshme ishin depozita të ndërtuara kryesisht nga karbonat natriumi – një përbërës i natriumit, karbonit dhe oksigjenit.

Karbonati i natriumit vinte nga uji i kripur që depërtohej deri në sipërfaqe dhe avullohej, duke lënë pas një kore shumë reflektuese të kripës. Por ajo që ata nuk e kishin përcaktuar ende ishte nga vinte ai ujë. Për shkak se shkëmbi gjigand hapësinor ka gravitetin e vet, anija kozmike Dawn e NASA-s ishte në gjendje të kapte pamje me rezolucion të lartë të Ceres, duke lëvizur rreth 35 km (22 milje) mbi sipërfaqe.

Ekspertët përqendruan vëzhgimet e tyre në kraterin 20 milionë vjeçar dhe përcaktuan se ekziston një ‘rezervuar i gjerë’ i ujit të kripur që del në brendësi të planetit xhuxh.

Me ndihmën e imazheve infra të kuqe, shkencëtarët konfirmuan praninë e hidrohalitit. Kompleksi është i zakonshëm në akullin e detit, por kurrë më parë nuk ishte vërejtur jashtë Tokës. Një analizë e të dhënave të mbledhura afër fundit të misionit të anijes kozmike Dawn, arriti në përfundimin se uji i kripur vinte nga një rezervuar i thellë brenda planetit xhuxh.

“Dawn arriti shumë më tepër sesa shpresonim kur u fut në ekspeditën e tij të jashtëzakonshme jashtëtokësore”, tha drejtori i Misionit, Marc Rayman.

NASA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale