Shkencëtarët bëjnë zbulimin më të madh të dekadës - Business Magazine Albania

Shkencëtarët bëjnë zbulimin më të madh të dekadës


Shkencëtarët thonë se kanë provuar ekzistencën e valëve gravitacionale – të valëzuara në hapësirën-kohë që rrjedhin nga objektet të cilat lëvizin në të gjithë universin. Nëse është e vërtetë, kjo është hera e parë që këto valët janë matur drejtpërdrejt dhe në fakt kjo shënon një nga zbulimet më të mëdha shkencore në dekada. Por ka pasur disa alarme të rreme më para.

Zbulimi u bë nga grupi i madh i studiuesve të cilët përbëjnë Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) Scientific Collaboration. Observatorët LIGO kapën sinjalet e valëve më 14 shtator 2015, që vinin nga dy vrimat e zeza të largëta të cilat bashkohen 1.3 miliardë vjet më parë.

Vrimat e zeza lëvizin përreth çdo disa herë të tjera për sekondë para se bashkimi të përfundojë në një shpërthim masiv – një proces që gjeneron valët gravitacionale të mëdha. Këto valë që mbarojnë në rrugën për në Tokë, kërkojnë instrumentim delikate që duhet rregulluar për çdo ndërhyrje në planetin tonë.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve./

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0