Shfaqet për herë të parë në Shqipëri, filmi artistik në realitet virtual 360º

Shfaqet për herë të parë në Shqipëri, filmi artistik në realitet virtual 360º


Teknologjia dhe arti u takuan në shfaqjen premierë të filmit të shkurtër ‘Një Histori nga Cirku’ në sallën e kinemasë Cineplexx në Tiranë.

Për herë të parë njerëzit mund të shikojnë një film të realitetit virtual me paisje të veçanta në vend të ekranit të madh.

“Jam e lumtur që ishim në gjendje të mbështesnim këtë projekt kaq inovativ me një qasje të re në fushën e filmit”, tha Debora Kern, përfaqësuese e Ambasadës Zvicerane.

Gjatë 15 minutave të para, të ftuarit përjetuan një udhëtim virtual përmes eventeve të ndryshme brenda një tende cirku. Teknologjia VR lejon shikuesit të rrotullojnë këndin e pamjes dhe të shohin çfarë ndodh në 360º. Kjo është një mënyrë e re ndryshe nga filmat tradicional, ku kamerat kapin gjithçka që lëviz rreth e rrotull.

Lexoni: Arjeta Dhima në filmin e parë 360°. Intervistë me regjizorin Jonid Jorgji

“Edhe pse modeste, mbështetja jonë shkoi për një ekip të ri që përpiqet të sigurojë jetesën përmes artit. Shpresojmë që realizimi i këtij filmi, të inkurajojë prodhuesit e rinj të filmave që të mësojnë dhe të provojnë më shumë rrugë për të financuar idetë e tyre,” tha Dritan Mezini, drejtor executive i Fondacionit Kulturor Zviceran.

Kjo përvojë e shikimit është bërë e mundur duke kombinuar kamera speciale të përdorura për të krijuar filma dhe paisje individuale VR që shikuesit përdorin gjatë shfaqjes.

/SwissEmbassy

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0