SHBA miraton medikamentin e parë për trajtimin e COVID-19

Në SHBA është miratuar përdorimi i medikamentit Anti-viral Remdesivir për të trajtuar pacientët me COVID-19 në spitale. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SHBA tha se ai zvogëlon kohën e shërimit mesatarisht për pesë ditë.

deklaratë u theksua se ilaçi u miratua për përdorim te të rriturit dhe pacientët mbi 12 vjeç dhe mbi 40 kilogramë.

FDA tha se “Veklury”, që është edhe brendi i këtij medikamenti, shkurton kohën e rikuperimit pas infektimit me koronavirus, me të paktën 5 ditë. Administrata tha gjithashtu se “Veklury” është medikamenti i parë që aprovohet për trajtimin e Covid-19.

Lexoni: Instituti i Teknologjisë dizejnon maskën që vret virusin

Por pak ditë më parë, vetë OBSH tha se Remdisivir ka shumë pak efekt në shpëtimin e një pacienti të infektuar. Dy javë më parë, ky medikament i është dhënë edhe presidentit Donald Trump, për rikuperim, pasi rezultoi pozitiv për Covid-19. Për 5 ditë kurimi, përdorimi i Remdisivir kushton plot 3120 dollarë.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale