Sfida IDEA hap aplikimet për vitin 2020

Sfida IDEA hap aplikimet për vitin 2020


Projekti IDEA ka hapur aplikimet për vitin 2020 për konkursin e planeve të biznesit. Aplikimi është i hapur për individët që kanë një ide biznesi dhe duan ta vënë atë në jetë. Pjesëmarrësit që do të përzgjidhen do të marrin pjesë në mentorim si dhe do të kenë mundësi të përfitojnë edhe grantet e vëna në dispozicion për këtë projekt. 

Çfarë e bën Sfida IDEA 2020 kaq të veçantë?

Aplikimi i një prej praktikave më të mira ndërkombëtare me emrin CEFE për trajnimin e sipërmarrjes, ndikimin e provuar në jetën e përfituesve nga IDEA 2018,2019, përqasjen e zhvillimit intensiv të aftësive duke kombinuar trajnimin, coaching/këshillim, mentorim.
Sfida IDEA 2020 do të fillojë me 400 biznese te reja në të gjithë Shqipërinë, dhe do te realizohen 6 konkurse rajonale. Fituesit e çdo rajoni do të konkurrojnë në nivel kombëtar.

Kush dhe ku mund të aplikojë?! 
Mund të bëhen pjesë e sfidës femra dhe meshkuj që janë në fazat e hershme të aktivitetit të tyre sipërmarrës apo me biznese që nuk kanë më shumë se 3 vjet që operojnë dhe të cilin synojnë ta zgjerojnë, janë të ftuar të regjistrohen për fazën e parë: trajnimin për sipërmarrjen në shkallë të gjerë. Thjesht dërgoni aplikimin tuaj për IDEA përmes formularit të aplikimit online. Në rrjetin social www.facebook.com/ideaalbania ose në http://idea.cefe.net/apliko-tani/?lang=sq

Lexo: Startup, ja 5 fituesit e IDEA 2019

Përmes metodës CEFE, të rinjtë sipërmarrës bëhen pjesë e situatave reale të biznesit, ç’ka i bën ata të jenë të përgatitur e të dinë të reagojnë më mirë, kur kjo situatë u ndodh në biznes. Medodologjia CEFE kombinon trajnimin, këshillimin dhe mentorimin.

Projekti zhvillohet kuadër të bashkëpunimit gjermano-shqiptar dhe me mbështetjen e Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ), Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes (MZHETTS) dhe Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA).

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0