Serena Williams i bashkohet bordit të Sorare në përpjekje për ta bërë Web 3 më gjithëpërfshirës - Business Magazine Albania

Serena Williams i bashkohet bordit të Sorare në përpjekje për ta bërë Web 3 më gjithëpërfshirës

Serena Williams

Nëse sportet janë barazuesi i madh, atëherë NFT-të e fokusuara në sport kanë potencialin për të tërhequr një komunitet të pashërbyer në hapësirën Web 3, argumenton Serena Williams, ylli i tenisit, e cila njoftoi të enjten se do t’i bashkohej bordit të Sorare, një kompani, e cila ka në pronësi lojëra sportive duke shfrytëzuar NFT-të.

Sorare u lançua në 2018 dhe kombinon koleksionet NFT me sportet fantazi. Oferta e saj kryesore është një lojë futbolli fantazi në të cilën lojtarët blejnë, shesin, tregtojnë dhe menaxhojnë një ekip virtual me karta digjitale lojtarësh. Loja përdor teknologjinë blockchain, e bazuar në Ethereum.

Në rolin e saj të sapoemëruar, Williams do të ofrojë udhëzime për bordin për një sërë temash, duke përfshirë zhvillimin e marrëdhënieve të Sorare me atletët, si dhe këshillimin mbi strategjinë e tij të zgjerimit dhe iniciativat e tij të ardhshme për ta bërë Web 3 më gjithëpërfshirës dhe të larmishëm.

Vëllimi i tregtimit të Sorare është rritur nga 7 milionë dollarë në 2020 në 325 milionë dollarë në 2021, dhe ka mbi 1 milion përdorues globalë dhe 230 partneritete të organizatave sportive. Këtë vit, synon të zgjerohet në sportet e grave dhe kategoritë e reja sportive.

“NFT-të kanë potencialin të jenë një mjet i fuqishëm për të sjellë barazi dhe investime në sportet e grave,” tha Williams. “Jam e emocionuar që po filloj të punoj së bashku me CEO Julia Nicolas dhe ekipin, sepse ata e kuptojnë marrëdhënien midis atletëve dhe tifozëve ndryshe nga kushdo tjetër në kategori, dhe besoj se Sorare do të vendosë kulturën dhe tonin e së ardhmes së argëtimit sportiv.”

Lexoni: Elon Musk dhe Jack Dorsey po flasin për Web 3. Ja çfarë është dhe ja përse ka rëndësi!

Si një investitore VC, Williams po i mban gjithmonë sytë hapur për iniciativa të reja me rritje të lartë, gjë që e tërhoqi përfundimisht atë në metaverse.

“Me shpërthimin e tregut NFT, Sorare po bën më shumë sesa thjesht koleksione; ata po ofrojnë përvoja”, thotë Williams. “Ata i lënë tifozët të ndërveprojnë me ekipet e tyre të preferuara, veçanërisht tani, në mes të COVID.”

Investimi në Web 3 ishte i rëndësishëm për Williams, thotë ajo, “kështu që njerëzit që duken si unë e dinë se kanë një mundësi për t’u përfshirë.”

Williams planifikon të përdorë rolin e saj këshillues për të sjellë ofertat e Sorare për grupe të reja njerëzish. “Dua të bëj më shumë iniciativa, të shoh se çfarë mund të bëjmë për komunitete të ndryshme dhe të zhvilloj marrëdhënie me atletët në mbarë botën,” thotë ajo.

CEO e Sorare është e bindur se NFT-të mund të sjellin barazi dhe investime në botën reale në sportet e grave.  Është një trend që po fiton shumë terren muajt e fundit. Në një raport të dhjetorit, Deloitte parashikoi se NFT-të e mediave sportive do të gjenerojnë më shumë se 2 miliardë dollarë transaksione në vitin 2022, një rritje e dyfishtë nga viti në vit. Deri në fund të këtij viti, Deloitte pret që deri në 5 milionë adhurues të sportit të kenë blerë ose të kenë dhuratë një koleksion sportiv NFT.

Lexoni: Web3, e ardhmja e ekonomisë krijuese

“Mendoni për Sorare si një rrjedhë të re të ardhurash për atletet femra,” thotë Williams. “Ajo mund të rrisë dukshmërinë e markës dhe atletët mund të fitojnë famë personale të markës dhe të ndërveprojnë me një rrjet global fansash. Mund të ketë ndikim të madh në sportet e grave; mbledhja, tregtimi ose mbështetja e ekipeve dhe lojtarëve të preferuar sjell vërtet shumë më tepër se kurrë. Sportet e grave nuk kanë pasur kurrë një mundësi të tillë. Sinqerisht është mjaft e pafund. Duke qenë një këshilltare, shoh shumë kompani që vijnë dhe kjo do të jetë një mundësi e shkëlqyer për ne që të zgjerohemi në mënyra që nuk i kemi menduar kurrë,” shton ajo.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0