Sektori i bimëve medicinale dhe aromatike, i dyti në eksportin bujqësor - Business Magazine Albania

Sektori i bimëve medicinale dhe aromatike, i dyti në eksportin bujqësor


“Të gjithë së bashku për një industri të konsoliduar” ishte slogani i takimit Kombëtar të Industrisë së Bimëve Medicinale dhe Aromatike të Shqipërisë (IBMA – AMAP), të organizuar nga Shoqata e Bimëve Medicinale dhe Aromatike Shqiptare, në ambjentet e Hotel Tirana International, më 10 Qershor 2017. Qëllimi i këtij aktiviteti ishte analiza e situatës të këtij sektori të rëndësishëm, i cili i dedikohej jo vetem ruajtjes, kultivimit dhe përpunimit të bimëve mjeksore, por edhe rritjes të eksportit.

Të ftuar ishin Ministrja Milva Ekonomi, përfaqësues të AIDA-s, Ministrisë së Bujqësisë, Institucione Kërkimore, Shoqata të Biznesit, Agjencitë Rajonale të Zhvillimit, Dhomave të Tregtisë, si dhe mbi 200 subjekte kultivuese, grumbulluese, përpunuese dhe eksportuese të bimëve medicinale dhe aromatike.

AIDA në kuader të misionit dhe programit të punës së saj për mbështetjen e biznesit eksportues, përfshirë edhe atë të bimëve medicinale ka asistuar dhe ndihmuar, nëpërmjet fondeve grant të administruar prej saj. AIDA ka ndihmuar në promovimin dhe certfikimin e produkteve të tyre për eksport 6 kompani të sektorit si: Herba Fruta në Elbasan; Atc, Xherdo, Greenfarm, Vitaherbs, Fabertti në Durrës dhe Mucaj në Koplik, duke luajtur nje rol thelbësor në rritjen e biznesit.

Sektori i bimëve medicinale dhe aromatike gjeneron rreth 25 milionë € nga eksporti, i listuar si sektori i dytë më i madh në eksportin bujqësor. Aktualisht në këtë sektor janë angazhuar rreth 90 – 100 mijë persona dhe produktet e tyre janë më të kërkuara nga tregjet e huaja për eksport.

Burimi: aida.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0