Samsung po merr masa drastike për të joshur klientët e iPhone - Business Magazine Albania

Samsung po merr masa drastike për të joshur klientët e iPhone


Samsung po eksperimenton me një truk për ti marrë klientët e iPhone për vete. Dhe ky truk konsiston në telefona 1 dollarë.

Ata të cilët kërkojnë në treg smartphone të rinj do të jenë të aftë të provojnë linjën e re të Samsung – telefonë të Galaxy përfshirë Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ dhe Note 5 për një muaj rrjesht.

Nëse ju pëlqen telefoni mund ta mbani plus ofrohet dhe një muaj shërbim celular për vetëm 1 dollarë. Por e vetmja gjë që duhet të theksohet është se duhet të rregjistroheni në këtë program nga iPhone që do të thotë se nga kjo anë klientët e Samsung-ut nuk kanë fat.

“Samsung luftoi në tregun e smartphone vitin e shkuar pasi u ballafaqua me nje presion të madh nga dalja e iPhone 6 nga Apple dhe ekranet më të mëdha të iPhone 6 Plus si dhe nga lojtarë të tillë kinezë si Xiaomi,” raporton CNBC.

“Derisa Apple nxorri iPhone 6 Plus 5.5 inch vitin e shkuar, Samsung ishte zgjedhja për ekrane të mëdha. Në një përpjkeje për të joshur përdoruesit e ekraneve të mëdha të Apple, Samsung nxorri S6 Edge Plus (5.7 inch) dhe Note 5 javën e shkuar,” sipas të njëjtit burim. Por ende Samsung vazhdon të dominojë tregun e smartphoneve duke fituar 22 përqind të duke shënuar 22 përqind të shitjeve globale tremujorin e fundit, sipas CNN Money.

Ndërsa Apple zotëron vetëm 14.6 përqind. Megjithatë Apple duket se po luan një lojë tërheqëse, sipas vëzhguesve. Apple Inc. rriti aksionet e tregut në cerekun e dytë të këtij viti nga 12.2 në 14.6. Në Amerikë, Apple vazhdon të jetë brandi më i zgjedhur duke kontrolluar 43 përqind të shitjeve të smartphone-ve amerikanë. Vetëm Samsung kontrollon rreth 29 përqind të shitjeve, sipas kompanisë amerikane të të dhënave analitike comScore.

Në përgjigjje të kësaj, Samsung ka bërë lëvizje për ta bërë më të mirë lojën e saj.

“Galaxy S6 u supozua të ishte përgjigjja e Samsung ndaj zhvillimit shpërthyes të Apple. Dizajni i tij elegant (i ngjashëm me iPhone) ka marrë shumë reagime por nuk ishte i mjaftueshëm për të ndalur shtatë tre mujorë radhazi të fitimeve në rënie të Samsung-ut nga smartphonët,” raportoi CNNMoney.

Sipas rregullores së promovimit të ri të Samsung, ju mund ta ktheni mbrapsht telefonin tuaj prej 1 dollarë nëse nuk ju pëlqen.

Shkrimi u botua nga Business Insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0