Samsung One UI 3 ngre përvojën e përdoruesit në lartësi të reja me Android 11

Android 11

Samsung Electronics njoftoi fillimin zyrtar të One UI 3, azhurnimi më i fundit që vjen për pajisje të përzgjedhura Galaxy, duke sjellë një dizajn të ri emocionues, veçori të përditshme të përmirësuara dhe personalizim të thellë. Azhurnimi do të jetë i disponueshëm me sistemin operativ Android 11, duke përforcuar angazhimin e Samsung për të siguruar shpejt risitë më të fundit për konsumatorët, si pjesë e premtimit për të mbështetur azhurnimet e tre gjeneratave të sistemeve operative (OS) për miliona pajisje.

Pas programit të hyrjes së hershme, One UI 3 do të fillojë të shtrihet në pajisjet e serisë Galaxy S20 (Galaxy S20, S20 + dhe S20 Ultra) në Kore, SHBA dhe shumicën e tregjeve në Evropë; azhurnimi gradualisht do të bëhet i disponueshëm në më shumë rajone dhe në më shumë pajisje, duke përfshirë Galaxy Note20, Z Fold2, Z Flip, Note10, Fold dhe S10, në javët e ardhshme. Përditësimi do të jetë i disponueshëm në pajisjet Galaxy A në gjysmën e parë të vitit 2021.

“Lançimi i One UI 3 është vetëm fillimi i angazhimit tonë për t’i ofruar konsumatorëve Galaxy përvojat më të mira të mundshme celulare duke u dhënë atyre akses në inovacionin më të fundit të sistemit operativ, sa më shpejt që të jetë i disponueshëm,” tha Dr. TM Roh, President dhe Drejtor i Komunikimeve Mobile, Samsung Electronics. “One UI 3 përfaqëson një pjesë integrale të misionit tonë për të krijuar vazhdimisht përvoja të reja inovative dhe intuitive për konsumatorët tanë gjatë gjithë ciklit të jetës së pajisjes së tyre. Kështu që kur keni një pajisje Galaxy, ju keni një portë për përvoja të reja, të paimagjinuara për vitet që vijnë “.

Një dizajn i ri, i rifreskuar për një përvojë të përmirësuar estetike

Përmirësimet e dizajnit në One UI 3 sjellin edhe më shumë thjeshtësi dhe elegancë në përvojën One UI që përdoruesit e Galaxy kanë shijuar.

Brenda ndërfaqes, tiparet që ju përdorni dhe vizitoni më shumë – si ekrani bazë, ekrani i kyçjes, njoftimet dhe paneli i shpejtë – janë përmirësuar vizualisht për të nxjerrë në pah informacione të rëndësishme. Efektet e reja vizuale, të tilla si efekti Dim / Blur për njoftimet, ju ndihmojnë të përqendroheni shpejt në ato që kanë më shumë rëndësi, dhe miniaplikacionet e ridizenjuara e mbajnë ekranin tuaj Home të duket i organizuar, i pastër dhe elegant.

One UI 3 jo vetëm që duket ndryshe – gjithashtu jep ndjesi tjetër. Efektet më të lehta të lëvizjes dhe animacioni, të kombinuara me reagime natyrale kapitale, e bëjnë lundrimin dhe përdorimin e telefonit tuaj një kënaqësi më vete. Zbehja e Lock Screen duket më e pastër, togles rrëshqasin më mirë nën gishta dhe shtypjet e butonave ndihen më reale – çdo ekran dhe çdo prekje është rafinuar. Lëvizja midis pajisjeve rrjedh më natyrshëm, pasi One UI siguron një përvojë të veçantë, më holistike në ekosistemin e gjerë Galaxy, me mbështetje për tiparet e reja të disponueshme pa probleme në të gjithë pajisjet.

Karakteristika të përditshme të përmirësuara për t’ju ndihmuar të bëni më shumë

One UI 3 është e përqendruar në sigurimin e thjeshtësisë së përditshme. Miniaplikacionet e Lock screen të ridizenjuara të One UI ju ndihmojnë të kontrolloni muzikën tuaj dhe të shihni informacione të rëndësishme, si rutinat dhe eventet e kalendarit, pa pasur nevojë të shkyçni pajisjen tuaj. Monitorimi i mesazheve dhe bisedave është më intuitiv, me njoftimet e aplikacioneve të mesazheve të grupuara përpara dhe në qendër, në mënyrë që të lexoni dhe t’u përgjigjeni shpejt mesazheve tuaja. Paraqitja e thirrjeve video me ekran të plotë nga cepi në cep krijon një përvojë të re komunikimi që ju afron me njerëzit që kanë më shumë rëndësi.

Me One UI 3, kamera në pajisjen tuaj është edhe më e fuqishme. Zmadhimi i përmirësuar i bazuar në AI në fotografi, fokusi automatik dhe ekspozimi automatik i përmirësuar ndihmojnë në kapjen e një shkrepje të shkëlqyer. Për më tepër, kategoritë e organizimit në Galeri ju ndihmojnë të gjeni shpejt fotot. Sapo të rrëshqisni lart ekranin teksa po shikoni një foto të veçantë, do të shihni një grup të lidhur me fotot. Për t’u siguruar që asnjë nga këto kujtime nuk ka humbur, ju mund t’i ktheni fotot tuaja të redaktuara në origjinal në çdo kohë, edhe pasi të ruhen.

Rregullimi i zgjeruar për telefonin tuaj, mënyra juaj

Ne duam që përdoruesit të kenë lirinë për të personalizuar ndërfaqen sipas preferencave të tyre. Pavarësisht nëse jeni duke ndezur vazhdimisht modalitetin Dark, ose po ndani Hotspot tuaj, tani mund ta bëni këtë me një lëvizje të thjeshtë dhe trokitje të lehtë me mënyra të reja për të personalizuar panelin tuaj të shpejtë. Ju gjithashtu mund të ndani imazhe, video ose dokumente më lehtë se kurrë më parë. Me aftësinë për të personalizuar share sheet, ju mund të bëni “pin” destinacionet tuaja më të zakonshme të ndarjes, qofshin ato të një kontakti, aplikacioni për mesazhe ose email. Për më tepër, One UI ju lejon të mbani profile të ndryshme për punën tuaj dhe jetën personale në mënyrë që të shqetësoheni më pak për dërgimin e diçkaje te personi i gabuar.

Quick panel është rafinuar midis një UI 2 (majtas) dhe një UI 3 (djathtas)

Për personalizim të mëtejshëm, mund të vendosni miniaplikacione në ekranin kryesor dhe të rregulloni transparencën në mënyrë që ato të përputhen më mirë me sfondin tuaj ose të ndryshoni modelin dhe ngjyrën e orës në Always On Display ose Lock screen. Gjithashtu, mund të shtoni edhe video në ekranin e thirrjes hyrëse / dalëse për ta bërë përvojën tuaj të thirrjes më personale.

Lexo: Çfarë na sjell televizori inteligjent QLED?

One UI 3 është ndërtuar duke pasur parasysh përdoruesin, duke përfshirë aplikacione të reja për mirëqenien dixhitale që ju ndihmojnë të identifikoni dhe përmirësoni rutinën tuaj dixhitale. Shikoni shpejt informacionin e përdorimit që tregon ndryshimet tuaja javore në kohën e ekranit ose kontrolloni përdorimin tuaj për t’ju ndihmuar të merrni vendime t informuara se si dhe kur përdorni pajisjet tuaja Galaxy.

Teksa Samsung vazhdon të zhvillojë përvojën e Galaxy, One UI do të marrë edhe më shumë azhurnime së bashku me lançimet e reja të flagships në fillim të 2021.

Për më shumë informacion mbi One UI, ju lutem vizitoni www.samsung.com/one-ui.

Rreth Samsung Electronics

Samsung frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me idetë dhe teknologjitë e tij transformuese. Kompania po ridimensionon botën e televizorëve, smartfonëve, aksesorëve, tabletave, aparateve dixhitale, sistemeve të rrjetëzimit dhe memorieve, sistemeve LSI, zgjidhjeve teknologjike dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutemi vizitoni faqen e risive më të fundit të Samsung në adresën http://news.samsung.com

Disponueshmëria e azhurnimeve dhe veçorive të sistemit operativ Android mund të ndryshojë nga pajisja dhe tregu. Orari i azhurnimit do të varet nga faktorë që përfshijnë, por pa u kufizuar në të, modelin, rrjetin dhe më shumë.

Një ndërfaqe 3 është në dispozicion për pajisje dhe tregje të zgjedhura. Orari për azhurnimet e një UI është në dispozicion në Njoftimet në Aplikacionin Samsung Members, të cilat mund të shkarkohen nga Galaxy Store.

Karakteristikat e reja të One UI 3.0 do të mbështeten në pajisje shtesë.

Profile të ndryshëm janë në dispozicion vetëm kur përdorni Samsung Knox.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale