Sa jemi të gatshëm të përqafojmë inovacionin? Kontribuo duke plotësuar anketën - Business Magazine Albania

Sa jemi të gatshëm të përqafojmë inovacionin? Kontribuo duke plotësuar anketën

përqafojmë inovacionin

Këshilli i Investimeve (KI) në bashkëpunim edhe me rrjetin e Innovation Investment Fund (INNVEST sjellin një pyetësor të përgatitur nga Sekretariati i KI: “Sa jemi gati të përqafojmë Inovacionin -Sfidat kryesore” drejtuar SME-ve dhe Korporatave në Shqipëri.

Në mbledhjen e tij të radhës, Këshilli i Investimeve do të diskutojë dhe prioritizojë rekomandime në lidhje me “Inovacionin në sipërmarrje si një sfidë për rritjen e konkurrencës dhe promotor i rritjes ekonomike në kontekstin e ekonomisë dixhitale”.  Më specifikisht- objekti i punës lidhet me pyetjen – A janë subjektet gati për inovacionin? A ka një potential më të madh në disa sektorë? Në fokus të diskutimit do të jenë edhe problematika nga këndvështrimi i kompanive si p.sh.:

-Si e organizojnë kompanitë inovacionin? A kanë një vizion afatgjatë, prioritizim buxheti, si veprojnë nëse nuk ecën projekti, llojet e teknologjive digjitale apo praktikave që përdoren (të dhënat analitike, inteligjenca artificiale, blockchain, outcource për detyra të njëjta(repetitive task)  etj. si edhe mbështetja nga ekosistemi.

Në diskutimet e mëtejshme në vazhdën e rezultatave të observimit pritet të trajtohen çështje që kanë të bëjnë me tre shtylla kryesore:

Lexo: Skena për Teknologjitë Fituese të Çmimit të Inovacionit në CES 2021 nga Ekosistemi Samsung

(1)  Inovacioni dhe mirëfunksionimi i ekosistemit (qeveri-biznese-universitete) në mënyrë që bizneset shqiptare të absorbojnë potencialet që ofron inovacioni;

(2)  Sfidat e përgatitjes së sipërmarrjes shqiptare në përballje me kërkesën për inovacion apo pamundësia për të krijuar inovacion;

(3)  Ndërveprimi dhe mbështetja nëpërmjet instrumentave të ndryshëm, apo edhe donatorëve drejt inovacionit të sipërmarrjes.

Një fokus të veçantë do të kenë edhe sektorët e ekonomisë ku inovacioni tashmë ka sjellë ose mund të sillte një impuls të ri zhvillimi me synimin që bizneset shqiptare (veçanërisht SME-të) të mos mbeten vetëm konsumatore, por edhe prodhues të ekonomisë digjitale.

Linku më poshtë është një pyetësor i përgatitur nga Sekretariati i KI, ku përmblidhen çështjet e trajtuara më sipër. Jeni të mirëpritur ta plotësoni deri me 1 Mars 2021.

https://forms.gle/jsavzSstBAWYeJBi6

Gjithashtu, në përputhje me sa më lart, vlerësohet përcjellja e çdo informacioni në lidhje me sfidat e investimeve si biznes  apo edhe universitet në lidhje me aksesin në inovacion në Shqipëri, si edhe përcjelljen e rekomandimeve të mundshme në lidhje me nxitjen e inovacionit në Shqipëri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0