Rrjeti 4G në Hënë, NASA firmos kontratë me Nokia-n

Rrjeti 4G në Hënë, NASA firmos kontratë me Nokia-n

Rrjeti 4G

Së shpejti, astronautët në misionet e hënës nuk do të kenë asnjë justifikim për të mos iu përgjigjur mesazheve.

NASA dëshiron që astronautët të kenë një mënyrë efikase dhe të qëndrueshme për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe për këtë ka firmosur një kontratë me Nokia-n.

Agjencia Hapësinore tha se Nokia do të ketë në dispozicion 14.1 milionë dollarë për të ndërtuar një rrjet celular 4G/LTE në Hënë. Përmes këtij rrjeti astronautët mund të komunikojnë me njëri-tjetrin gjatë eksplorimit të sipërfaqes. Gjithashtu, do të ishte një mënyrë komunikimi mes agjencisë dhe anijes hapësinore.

Lexoni: NASA do të dërgojë gruan e parë në Hënë

Kontrata është pjesë e një financimi me vlerë 370 milionë dollarë nga NASA, ku një pjesë e madhe shkuan për SpaceX dhe United Alliance.

Plani i Nokia është të ndërtojë një rrjet 4G / LTE, dhe përfundimisht të kalojë në 5G (ashtu si ne të tjerët). Do të jetë “sistemi i parë i komunikimit LTE / 4G në hapësirë”, sipas njoftimit të NASA-s. Rrjeti është ndërtuar për të qenë kompakt dhe efikas, si dhe “i projektuar posaçërisht për t’i bërë ballë temperaturës ekstreme, rrezatimit dhe kushteve të vakumit të hapësirës”.

Sipas UPI, NASA tha në një transmetim të drejtpërdrejt se rrjeti do të shtrihej në anije kozmike dhe do të ndihmonte në zhvillimin e teknologjisë së përshtatshme për Hënën. Ende nuk ka detaje rreth afatit kohor të këtij projekti.

I gjithë plani është në mbështetje të qëllimit të NASA-s për të pasur një bazë në Hënë deri në vitin 2028, tha administratori i NASA-s, Jim Bridenstine në transmetim. Fundja, pa internet si do të ishin në gjendje astronautët, të postonin në Instagram ecjen në Hënë ?!

Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0