Rritje e fortë e çmimit të naftës. I afrohet rekordit të 260 lekëve - Business Magazine Albania

Rritje e fortë e çmimit të naftës. I afrohet rekordit të 260 lekëve

Çmimi i naftës i është rikthyer sërish rritjes së fortë. Me vendimin e fundit të Bordit të Transparencës sipas nafta u shtrenjtua me 10 lekë dhe do të shitet nga pasditja e sotme për 243 lekë litri.

Me këtë rritje, nafta po i afrohet nivelit rekord që preku në fillim të marsit në 260 lekë litri.  Shoqata e Hidrokarbureve deklaron se trendi rritës i naftës do të vazhdojë më tej duke ndjekur luhatjet në bursa dhe mund të prekë nivelin e 300 lekë litri në tregun vendas.

Po me 10 lekë më shumë është rritur edhe çmimi i benzinës. Nga pasditja e të premtes, qytetarët do ta blejnë atë për 223 lekë, nga 213 lekë që ishte.

Rritje ka shënuar edhe gazi, pasi sipas vendimit të ri të Bordit një litër gaz do të shitet në pikat e karburanteve për 106 lekë deri në mbledhjen e radhës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0