Rritja e pagave në administratë nis këtë muaj. Ja disa shembuj

Rritja e pagave në administratë nis këtë muaj. Ja disa shembuj


Duke nisur nga 1 Prill ka hyrë në fuqi vendim i Këshillit të Ministrave për rritjen e pagave në pozicionet e administratës publike. Në Fletoren Zyrtare është publikuar vendimi që përcakton se sa do të jetë niveli i rritjes së pagave.

Rritja përfshin 65 mijë punonjës të administratës, ndër të cilët 308 janë diplomatë, 3500  punonjës të burgjeve, 36 mijë mësues, 4.650 mjekë dhe 13.765 infermierë e staf shëndetësor dhe 6.800 ushtarakë.Rritja e pagave në total do të shkojë deri në 20%.

Le t’i konkretizojmë me disa shembuj: një drejtor shkolle i arsimit të mesëm paguhej 57000 mijë lekë dhe tani do të paguhet 61000 lekë, (pra 6% më shumë).

Lexo: 2019, rriten pagat në arsim, mjeksi e ushtri

Një edukatore kopshti paguhej 32000 lekë, ndërsa tani do të paguhet 34000 lekë. Për ushtarakët rritja konsiston me 17%. Sipas institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare në raportin e parashikimit 2019, Shqipëria bashkë me Moldavinë dhe Ukrainën renditen si vendet me nivlin më të ulët të pagave në Europë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0