Rritja e pagave në administratë nis këtë muaj. Ja disa shembuj


Duke nisur nga 1 Prill ka hyrë në fuqi vendim i Këshillit të Ministrave për rritjen e pagave në pozicionet e administratës publike. Në Fletoren Zyrtare është publikuar vendimi që përcakton se sa do të jetë niveli i rritjes së pagave.

Rritja përfshin 65 mijë punonjës të administratës, ndër të cilët 308 janë diplomatë, 3500  punonjës të burgjeve, 36 mijë mësues, 4.650 mjekë dhe 13.765 infermierë e staf shëndetësor dhe 6.800 ushtarakë.Rritja e pagave në total do të shkojë deri në 20%.

Le t’i konkretizojmë me disa shembuj: një drejtor shkolle i arsimit të mesëm paguhej 57000 mijë lekë dhe tani do të paguhet 61000 lekë, (pra 6% më shumë).

Lexo: 2019, rriten pagat në arsim, mjeksi e ushtri

Një edukatore kopshti paguhej 32000 lekë, ndërsa tani do të paguhet 34000 lekë. Për ushtarakët rritja konsiston me 17%. Sipas institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare në raportin e parashikimit 2019, Shqipëria bashkë me Moldavinë dhe Ukrainën renditen si vendet me nivlin më të ulët të pagave në Europë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale