Rritja e normave të interesit në Amerikë ul me 40% kërkesën për kredi hipotekore - Business Magazine Albania

Rritja e normave të interesit në Amerikë ul me 40% kërkesën për kredi hipotekore

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rritja e normave të interesit po shtyp tregun e kredive hipotekore, pasi pak pronarë shtëpish të çmuara mund të përfitojnë nga një financim dhe blerësve potencialë po u vjen më e shtrenjtë fatura e blerjes.

Vëllimi total i aplikimit për kredi hipotekore ra me një tjetër 6% javën e kaluar, krahasuar me një javë më parë, sipas Shoqatës së Bankierëve. Vëllimi ra me 41% nga e njëjta javë e një viti më parë.

Aplikimet për rifinancimin e një kredie për shtëpi, të cilat kanë qenë në rënie të vazhdueshme prej muajsh, ranë me 10% të tjera javë në javë. Kërkesa për rifinancim ishte 62% më e ulët se e njëjta javë e një viti më parë.

“Vëllimi i aplikimit për hipotekë vazhdon të bjerë për shkak të rritjes së shpejtë të normave të interesit, pasi tregjet financiare presin një politikë monetare dukshëm më të shtrënguar në muajt e ardhshëm,” tha Joel Kan, një ekonomist MBA. “Ndërsa normat më të larta zvogëlojnë nxitjen për rifinancim, vëllimi i aplikimit ra në nivelin më të ulët që nga pranvera e 2019.”

Një treg i fortë punësimi, me rritje të vazhdueshme të pagave, është i vetmi indikator që po e mban ende “në shina” kërkesën për banesa, por oferta e shtëpive ekzistuese për shitje është ende jashtëzakonisht e dobët.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0