Rritja e ekonomisë së Shqipërisë për 2016 më e ulët se parashikimet, vetëm 3%

Rritja e ekonomisë së Shqipërisë për 2016 më e ulët se parashikimet, vetëm 3%


Rritja e ekonomisë së Shqipërisë pritet që të përshpejtohet dhe të arrijë thuajse nivelin e 3 % vitin e ardhshëm, kjo për shkak të rritjeve të investimeve të huaja dhe rritjes së kërkesës së brendshme. Kështu ka deklaruar njësia serbe e Intesa Sanpaolo, citon SeeNews.

Rritja do të mbështetet nga një rritje e kërkesës për kredi dhe nisja e ndërtimit të projektit TAP, thonë ekspertët e bankës. Ndërsa citojnë se projeksionet e qeverisë shqiptarë janë për rritje ekonomike prej 3.4 % vitin e ardhshëm.

“Konsolidimi fiskal pritet që të vijojë në 2016, duke ulur gradualisht borxhin publik”- thonë analistët e bankës. Ata shtojnë se aktiviteti i kredisë do të zhvillohet, presin që normat e interesit të vijojnë të ulen dhe konsiderojnë që borxhi në monedhën vendase do të vijë me ulje. Javën e shkuar, Banka e Shqipërisë vendosi që të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit në nivelin 1.75 %, në linjë me pritshmëritë që të mund të zhvillohet ekonomia dhe inflacioni të arrijë nivelin e parashikuar sipas perspektivës afatshkurtër.

/ACP/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0