Roboti që mëson të shkruajë si njeri

Roboti që mëson të shkruajë si njeri


Kur fëmijëve u trgohet një objekt i ri, të tilla si një shkronjë alfabeti, një foto ose një element i botës kanë nevojë vetëm për pak kohë për ta identifikuar atë me saktësi. Ndërsa robotët duhen trajnuar qindra dhe mijëra herë për të identifikuar jo vetëm një objekt, por edhe për ta identifikuar atë nga kënde të ndryshme.

Kështu shkencëtarët për ta zgjidhur këtë problem kanë hartuar një algoritëm, i cili i lejon robotët të mësojnë vizualisht në të njëjtën mënyrë si bëjnë njerëzit. Kjo i ka lejuar ata jo vetëm ta identifikojnë një objekt nga forma e tij, por edhe ta tërheqin atë për veten e tyre, njësoj si bëjnë fëmijët e vegjël kur janë duke mësuar.

Profesor Joshua Tenenbaum, një shkencëtar në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, i cili ishte edhe i përfshirë në studim, tha: “Para se fëmjët të shkojnë në kopësht, ata mësojnë të njohin koncepte të reja nga një shembull i vetëm dhe mund edhe të imagjinojnë shembuj të tjerë, që nuk i kanë parë. Ne jemi ende larg nga ndërtimi i robotëve të zgjuar si një fëmijë njerëzor, por kjo është hera e parë që kemi pasur një të tillë, i cili është në gjendje të mësojë.”

Ky algoritëm është krijuar gjithashtu edhe me bashkëpunimin e Dr. Brenden Lake, një shkencëtar i Universitetit të Nju Jorkut. Roboti u testua në më shumë se 1.600 lloje simbolesh të shkruara me dorë në 50 alfabete të ndryshëm ose kode. Ato përfshinin Sanskritisht, Tibetian, Gujarati, Glagolitik, si edhe letra imagjinare të treguara seriale televizivë. Programi ishte vazhdimisht në gjendje ti riprodhonte këto simbole, të cilët ju shafaqën vetëm njëherë.

/ACP/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0