Roboti në Japoni, ruan distancimin social në park


Ndërkohë kur ndarja e hapsirave të përbashkëta mes njerëzve mund të jetë një aktivitet i rrezikshëm, shumë qeveri, aeroporte dhe spitale po zbulojnë vlerën e robotit jo infektues. Ai mund të pastrojë sipërfaqe, të shpërndajë ushqime pa frikë.

Singapori ka prezantuar një robot me katër këmbë që do të vendoset për t’u kujtuar njerëzve në parqe të ruajnë distancën e sigurisë së koronavirusit.

Roboti quhet “Spot”. Ai patrullon në parkun Bishan-Ang Mo Kio, ku po testohet për dy javë. Spot thuhet se u krijua nga kompania amerikane e armatimeve Boston Dynamics, me qëllim “reduktimin e fuqisë njerëzore të kërkuar për patrullimin në parqe”.

Lexo: Robotët mund të na ndihmojnë të luftojmë pandemitë e ardhshme

Roboti është i pajisur me kamera e sensorë për të llogaritur numrin e vizitorëve në park dhe jep njoftimet e tij me anë të një folësi që thotë “Qëndroni të paktën një metër distancë”.

Spot po komandohet fillimisht nga operatori, por krijuesit thonë se në të ardhmen do të krijojë autonomi të plotë lëvizjeje.

Theverge

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale