Roboti i ri i ‘Google’ është tashmë më shumë njerëzor - Business Magazine Albania

Roboti i ri i ‘Google’ është tashmë më shumë njerëzor


‘Google’ ka njoftuar se roboti i tij i famshëm është përditësuar me disa funksione të reja, të cilat e bëjnë atë edhe më njerëzor.

Atlas-i, roboti humanoid i krijuar nga ‘Alphabet’ (Google, Tech30) i kompanisë Boston Dynamics, mund të hapë dyert, të ekuilibrohet kur ecën në dëborë, të ngrihet pasi rrëzohet dhe të marrë e të transportojë sende në distanca të ndryshme.

Versioni i ri i Atlas-it është më i vogël dhe më i shkathët se paraardhësi i tij. Ai është plotësisht i lëvizshëm, ndërsa i pari ishte thjesht një kompjuter.

Atlas-i është krijuar për të kryer shërbime në fatkeqësi dhe vende të pasigurta për njerëzit, p.sh për riparimin e një dëmtimi në nuklearët bërthamorë.

Versioni i ri i Atlas-it është produkt i shtatë ekipeve hulumtuese në fushën kompjuterike nga e gjithë bota, të cilët janë kontaktuar nga ‘Google’ të zhvillojnë softuerë për t’i dhënë Atlas-it një tru më të mirë.

 

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0