Risi në shërbimin postar, Greqia shton robotët që ndihmojnë postën - Business Magazine Albania

Risi në shërbimin postar, Greqia shton robotët që ndihmojnë postën

shërbimin postar

Në shërbimin postar të Greqisë janë shtuar një flotë robotësh të verdhë që ndihmojnë postën.

Pesëdhjetë e pesë robotë të vegjël me katër rrota të lëvizshme autonome, ose AMR të mundësuar nga inteligjenca artificiale, rrëshqasin rreth qendrës së klasifikimit të Hellenic Post në Athinë, duke përshpejtuar një proces shpesh të mundimshëm.

Ata skanojnë kodin postar, peshojnë paketën dhe, të drejtuar nga sensorët, e zbrazin në thasët përkatës të postës të vendosur rreth një platforme.

Robotët janë pjesë e programit dixhital të ristrukturimit të kompanisë shtetërore, i cili synon të trajtojë numrin në rritje të pakove nga blerjet në internet gjatë pandemisë koronavirus.

Lexoni: Bill Gates investon miliona dollarë në robotët bujqësorë

“Deri kohët e fundit, klasifikimi është kryer nga puna manuale me një kërkesë të madhe në kohë, shpesh me gabime, duke shkaktuar vonesa të shpërndarjes për klientët tanë dhe rritje të kostove për kompaninë,” tha shefi ekzekutiv i Hellenic Post, George Constantopoulos për Reuters.

Deri në 80% të renditjes së pakove iu dorëzohet robotëve dhe Constantopoulos tha se procesi ishte deri në tre herë më i shpejtë, duke siguruar dorëzimin ditën tjetër.

Robotët mund të mbajnë deri në 168,000 pako në ditë që peshojnë deri në 15 kg dhe duhet të rikarikohen vetëm çdo katër orë për 5 minuta.

“Qëllimi nuk është zëvendësimi i punëtorëve njerëzorë me robotë, por përkundrazi rritja e fuqisë punëtore njerëzore dhe bërja e tyre më efikase,” tha Constantopoulos.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0