Rilidhja e botës me AI -

Rilidhja e botës me AI

Inteligjenca artificiale (AI) ka qenë kryefjala e vitit, por investitorët tani po shikojnë përtej teknologjive themelore, si ChatGPT për të zbuluar se si kompanitë në industri të tjera mund të përfitojnë duke aplikuar këtë koncept.

Dhjetëra investitorë dhe lidera biznesi u mblodhën në Pier 60 në Manhattan për samitin e dytë vjetor të Forbes Iconoclast për të diskutuar se si po rregullojnë portofolet e tyre dhe drejtojnë kompanitë dhe klientët e tyre në periudhën e trazuar në financat globale. Pothuajse çdo panelist, duke përfshirë CEO-n e Goldman Sachs, David Solomon dhe miliarderin Ray Dalio, ndanë mendime mbi modelet e gjuhës dhe inteligjencën artificiale . 

“Idetë për AI-së nuk janë të reja. Ato kanë kaluar nëpër cikle të ndryshme të pritshmërive dhe zhgënjimeve. Por, këtë herë  besoj se ky cikël është i vërtetë sepse, për mbarë, fuqia e kompjuterëve ka arritur një pikë që e ka çuar AI-në përtej pragut të atyre që mendoheshin të ishin të mundshme,” tha Amir Salek, drejtor menaxherial në Cerberus Capital Management, duke folur në panelin e fokusuar në teknologji “Rilidhja e Botës: A është AI-ja përgjigjja?”

Lexo edhe: Drejtori ekzekutiv i OpenAI shprehet ‘optimist’ për koordinimin global mbi inteligjencën artificiale

Inteligjenca artificiale paraqet një “kombinim të përmirësimeve të performancës që vijnë përmes aftësisë së përmirësuar relativisht shpejt; qasjes – në kundërshtim me disa teknologji të tjera që janë disi të pakuptueshme nga çdokush – dhe ndërgjegjësimit, veçanërisht me mediat sociale,” tha Julian Salisbury, drejtor i investimeve në Goldman Sachs Asset and Wealth Management. “Besoj se do të ketë disa vështirësi gjatë rrugës, por ai po ndryshon plotësisht mënyrën se si operojnë bizneset dhe po ndryshon plotësisht atë që ne investojmë,” shtoi ai.

Në vend që të bëjnë bast vetëm në AI-në vetë ose në kompanitë teknologjike që furnizojnë përdoruesit e saj, disa investitorë po kërkojnë kompani në sektorë të tjerë që po përdorin këto koncepte për të fuqizuar rezultatet e tyre.

“Aktualisht po i kushtojmë më pak kohë atyre përpjekjeve me kapital të lartë si tregu i përpunimit të gjithëanshëm të elektronikës. Jemi të përqendruar në gjetjen e kompanive që mund të përfitojnë nga aplikimi i këtyre teknologjive në industri si kujdesi shëndetësor, arsimi për të bërë gjërat në një mënyrë më efikase kapitale. Nuk është vetëm çështje gjetjeje të kompanisë AI,” tha Salisbury.

Siç ndodh me çdo teknologji të re, ndonjëherë mund të gjenden perspektiva më të mira në vende që mungojnë shumë shërbime.

Lexo: Për herë të parë rregullohet me ligj inteligjenca artificiale

“Ajo që po shohim në pjesën tjetër të botës është aplikimi i masës së AI-së. Si mund të rritni prodhimin në sigurinë e ushqimit në Afrikë? Si mund të merrni aplikimet e AI-së në një pjesë të botës ku nuk ka sisteme kreditimi dhe shuma financimi mikro për të ndryshuar mënyrën se si popullsia lokale ka akses në financim?” u shpreh Noor Sweid, themeluese dhe partnere menaxhere në Global Ventures, një firmë kapitali e bazuar në Dubai. “Kalimi i një hapi të madh është më i lehtë për tregjet në zhvillim, sepse atje nuk ka infrastrukturë dhe trashëgimi që po përpiqeni të zëvendësoni në ndonjë mënyrë,”

Panelistët nuk anashkaluan as kujdesin. Sailsbury parashikoi se rritja e inteligjencës artificiale “nuk do të jetë një rritje e drejtë.” Ai tha se do të “krijohen dhe shkatërrohen shumë vlera” dhe “do të ketë ndarje midis kompanive dhe njerëzve që pranojnë dhe kuptojnë këtë teknologji dhe atyre që zgjedhin ta injorojnë atë.”

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0