Rëndësia e veshjes në ambientin e punës

Rëndësia e veshjes në ambientin e punës


Gjithmonë debati për kodin e veshjes në punë ka qenë i pranishëm dhe do të vazhdojë të jetë.  Për disa, mënyra e veshjes ka një rëndësi të madhe e për të tjerë kjo nuk është fare diçka me rëndësi.

Rëndësia e kodit të veshjes
Kur punonjësit vishen sipas një stili që i shkon audiencës së tyre të shënjestruar, ngjashmëria i bën njerëzit të ndihen komodë, duke i bërë që edhe ata të kenë më shumë mundësi të angazhohen në partneritete. Kështu që kompanitë mund të përfitojnë nga kode më fleksibël të veshjeve, të cilat ndryshojnë në bazë të situatës.

Njerëzit i shoqërizojnë njerëzit me veshje “profesionale” me tiparet pozitive, si vetëbesimi dhe fleksibiliteti. Këto perceptimet e mira i bëjnë konsumatorët potencialë dhe partnerët e bizneseve të veprojnë ndryshe. Përveç kësaj, individët tentojnë të bëjnë për vete setin e sjelljeve ose pritshmëritë që ata i shoqërojnë me disa lloje veshjesh.

Lexo: Si të vishemi për një event?

Për të shmangur  keqkuptimet dhe hapat mbrapa në karrierë, ekspertët thonë se është e rëndësishme që t’u komunikohen  rregullat formale dhe jo folmale të veshjes të gjithë punonjësve. Për burrat, është shumë e thjeshtë etika e veshjes. Ndërsa gratë janë ato që i bëjnë vetes shumë pyetje se sa të shkurtra mund t’i presë flokët apo sa të shkurtër mund ta veshë fundin, çfarë është profesionale dhe çfarë jo?  Veshja është  një formë komunikimi me të cilën ne prezantojmë veten në punë. Veshjet tepër sensuale si për shembull minifundet nuk do t’ju ndihmojnë të ngjisni shkallët e karrierës. Pa tepruar make-up, aksesorët apo edhe veshje, të cilat tregojnë linjat e trupit. Çelësi i të veshurit për të patur sukses është që të ndiheni rehat me çfarë keni veshur. Ndërkohë, ju i bëni të tjerët t’ju kushtojnë vëmendje për aftësitë tuaja.

Njerëzisht zakonisht presin ata që janë në punë ose pozicione të një prestigji të lartë të vishen më formalë, dhe veshja formale mund të thotë më shumë shanse për të arritur qëllimin. Me këtë, mund të vijnë edhe vetëbesimi më i lartë, inovacioni, bashkëpunimi dhe produktiviteti. Ai kod veshjeje që mund të mos i shkojë për shtat kompanisë tënde, shumë mirë mund t’i shkojë një kompanie tjetër. Vlerësoni objektivat e kompanisë tuaj dhe mos kini frikë të eksperimentoni me kodin e veshjes së kompanisë tuaj dhe sipas treguesve, shiko se çfarë rruge mund të zgjedhësh.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0