Reduktohen oraret e lëvizjes së këmbësorëve. Pensionistët ftohen të telefonojnë për pensionin


Masat për qytetarët sa vijnë e shtohen. Kryeministri Rama komunikoi në mediat sociale kufizimin e mëtejshëm të qarkullimit në rrugë, ndërsa Posta Shqiptare u kërkon pensionistëve të mos paraqiten në sportele, por të telefonojnë. 

Lexo: COVID-19, Shkon në 59 numri i të infektuarve në vend. Shënohet viktima e dytë

Sipas Kryeministrit Rama

  1. Nga nesër (e enjte) dalja e këmbësorëve do të kufizohet vetëm në oraret 06:00-10:00 dhe 16:00-18:00.
  2. Nga nesër do të ndalohet dalja në këmbë rrugëve, me persona të tjerë në krah.
  3. Shkelja e këtyre rregullave do të ndëshkohet me gjobë 10.000 lekë për çdo person dhe shkelësit nuk do të marrin asnjë ndihmë shtetërore nga paketa financiare e solidaritetit.

Ndërkohë Posta Shqiptare njofton pensionistët që të mos paraqiten fizikisht në zyrën postare. Të dhënat e tyre personale, si: emër, mbiemër, numrin e kartës së identitetit, adresën e banimit, dhe numrin e telefonit, qytetarët e qarkut Tiranë mund t’i dërgojnë në numrat:

0683446821/ 0683446820/ 0683446818/ 0683446817

Të gjithë qytetarët mund të kontaktojnë çdo ditë nga ora 08:00-16:30.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale