Raporti i OBSH: Covid erdhi nga kafshët - Business Magazine Albania

Raporti i OBSH: Covid erdhi nga kafshët

Burim i koronavirusit me shumë mundësi janë kafshët të cilat ia kaluan virusin njeriut. Këtë qëndrim ka vendosur të paraqesë në raportin hetim misioni i përbashkët i OBSH-së dhe Kinës, hidhet thuajse tërësisht hipoteza e rrjedhjes së virusit nga laboratori i virologjisë i Wuhan-it.

Raporti i siguruar nga agjencia “Associated Press” lë ende shumë pyetje pa përgjigje, ndërkohë ekspertët sugjerojnë vijimin e hetimeve në çdo drejtim, përveç hipotezës së rrjedhjes së virusit nga laboratori. Publikimi i raportit është shtyrë, çka sipas ekspertëve ngre dyshime se pala kineze është përpjekur të ndikojë gjetjet dhe të largojë çdo përgjegjësi për keqmenaxhimin e fazës fillestare. Një zyrtar i OBSH-së tha se raporti do të publikohet brenda disa ditësh.

Në këtë fazë është ende e paqartë nëse raporti do të ndryshojë sërish nga varianti i parë nga agjencia e lajmeve AP. Një diplomat që foli nga Gjeneva në kushte anonimati tha se dokumenti nuk mund të shpërndahet para publikimit. Ekspertët e OBSH-së kanë listuar disa skenarë të mundshëm të origjinë së virusit SARS-CoV-2.

Në krye të listës qëndron hipoteza e kalimit të virusit nga lakuriqët e natës tek njeriu nëpërmjet një kafshe të dytë. Skenari tjetër është ai i kalimit direkt nga lakuriqët e natës tek njeriu dhe skenari i tretë dhe më pak i mundshëm është ai i përhapjes nëpërmjet ushqimeve të ngrira.

AP

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0