Raporti i OBSH: Covid erdhi nga kafshët - Business Magazine Albania

Raporti i OBSH: Covid erdhi nga kafshët

Burim i koronavirusit me shumë mundësi janë kafshët të cilat ia kaluan virusin njeriut. Këtë qëndrim ka vendosur të paraqesë në raportin hetim misioni i përbashkët i OBSH-së dhe Kinës, hidhet thuajse tërësisht hipoteza e rrjedhjes së virusit nga laboratori i virologjisë i Wuhan-it.

Raporti i siguruar nga agjencia “Associated Press” lë ende shumë pyetje pa përgjigje, ndërkohë ekspertët sugjerojnë vijimin e hetimeve në çdo drejtim, përveç hipotezës së rrjedhjes së virusit nga laboratori. Publikimi i raportit është shtyrë, çka sipas ekspertëve ngre dyshime se pala kineze është përpjekur të ndikojë gjetjet dhe të largojë çdo përgjegjësi për keqmenaxhimin e fazës fillestare. Një zyrtar i OBSH-së tha se raporti do të publikohet brenda disa ditësh.

Në këtë fazë është ende e paqartë nëse raporti do të ndryshojë sërish nga varianti i parë nga agjencia e lajmeve AP. Një diplomat që foli nga Gjeneva në kushte anonimati tha se dokumenti nuk mund të shpërndahet para publikimit. Ekspertët e OBSH-së kanë listuar disa skenarë të mundshëm të origjinë së virusit SARS-CoV-2.

Në krye të listës qëndron hipoteza e kalimit të virusit nga lakuriqët e natës tek njeriu nëpërmjet një kafshe të dytë. Skenari tjetër është ai i kalimit direkt nga lakuriqët e natës tek njeriu dhe skenari i tretë dhe më pak i mundshëm është ai i përhapjes nëpërmjet ushqimeve të ngrira.

AP

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0