Rama ne Kuvajt,nenshkruhen 4 mareveshje - Business Magazine Albania

Rama ne Kuvajt,nenshkruhen 4 mareveshje


Ne diten e pare te vizites ne shtetin e Kuvajtit, kryeministri Edi Rama zhvilloi nje sere takimesh  me kreret me te larte te institucioneve te ketij vendi. Fillimisht, kryeministri Rama u prit ne nje ceremoni zyrtare nga kryeministri, sheiku Al-Sabah. Siç njofton zyra e Shtypit ne Kryeministri, gjate bisedimeve dypaleshe u vendos theksi mbi nxitjen e bashkepunimit ekonomik mes dy vendeve, sidomos ne fushen e turizmit dhe sektorin e ujit. Kryeministri Rama e njohu homologun e tij kuvajtian me reformat e ndermarra nga qeveria shqiptare dhe potencialin qe vendi yne ofron per sipermarrjet e huaja te interesuara per te investuar ne Shqiperi.

Ministri i Jashtem, Bushati dhe ministri i Zhvillimit Ekonomik dhe Tregtise Ahmetaj, nenshkruan kater marreveshje ne fushen e bashkepunimit dhe zhvillimit te eksporteve industriale, mbrojtjen e mjedisit, ruajtjes se burimeve natyrore dhe zhvillimit te qendrueshem, bashkepunimit ne shendetesi, si edhe marreveshjen per heqjen e vizave per mbajtesit e pasaportave diplomatike dhe te sherbimit. Kryeministri Rama u prit me pas nga Princi i Kurores, Lartesia e tij, sheik Nawaf al-Sabah, si dhe kryetari i Parlamentit te Kuvajtit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0