Rama ne Kine: Do ndryshojme modelin ekonomik - Business Magazine Albania

Rama ne Kine: Do ndryshojme modelin ekonomik


 

Kryeministri Rama gjate vizites se tij ne Kine ka mbajtur nje fjalim edhe ne Universitetin e Finances dhe Ekonomise te Tianjinit, qe njihet si nje nder 15 me te miret ne kete vend.

Ne fjalen e tij zoti Rama ka theksuar se qeveria e drejtuar prej tij eshte e vendosur te ndryshoje modelin e konomik te vendit, qe me pare ka pasur si baze prurjet e emigranteve dhe sektor me te rendesishem ate te ndertimit.

“Kjo eshte arsyeja pse ne çeljen e nje shtegu te ri qe çon ne zhvillim ekonomik jemi te vetedijshem se na duhet te mendojme me maturi e te shfrytezojme ne menyre te mençur vendndodhjen tone ne zemer te Evropes, pasurite natyrore dhe popullsine e dyte me te re te kontinentit europian. Ne po punojme me kembengulje per eliminimin e disa pengesave kryesore per zhvillimin e qendrueshem, si informaliteti dhe çeshtjet e pronesise, duke u siguruar qe te pakten 70% e pronareve te tokave te zoterojne titujt e plote te pronesise mbi token e tyre deri ne fund te ketij mandati. Ne te njejten kohe, duke ndermarre reforma ne tatime e dogana, reformen administrative, si edhe duke zhvilluar nje proces i vazhdueshem liberalizimi e novacioni, qeveria po trajton nje sere problemesh qe jane thelbesore, qofte per ekonomine, ashtu edhe per shoqerine”, ka deklaruar Rama.

Nje tjeter pike ne te cilen kryeministri eshte ndalur ka qene edhe qasja e qeverise kundrejt investuesve dhe sipermarresve. Duke e cilesuar me rendesi ndertimin e nje raporti partenriteti, zoti Rama ka thene se gjithçka nisi nga konceptimi i nje pakete te qarte rregullash qe te ndihmonte dhe shtynte me tej kete raport.

“Per koalicionin qeverises ne Shqiperi, rilindje nenkuptonte para se gjithash nje ndryshim te qasjes ndaj qeverisjes, qe do t’u jepte qytetareve nje qeveri te njerezve per njerezit dhe nje kabinet qeverises te udhehequr nga ndjenja e detyres e jo e pushtetit. Megjithate, kam mesuar nje gje gjate punes sime te perditshme, qe ajo çka ka me shume rendesi eshte te realizosh gjerat”, ka thene Rama.

Duke u ndalur edhe tek rajoni, kryeministri tha se jo vetem Shqiperia por edhe Ballkani po ndryshon. E kjo sipas tij, merr nje rendesi edhe me te madhe pikerisht ne 100-vjetorin e Luftes se Pare Boterore, qe nisi ne Ballkan dhe pastaj u perhap kudo duke vrare miliona njerez. Ndaj kryeministri e vuri theksin tek ndertimi dhe ruajtja e nje bote me te sigurte, bashkepunuese e me mundesi per te gjithe vendet.

“Rajoni yne po perjeton paqe dhe besoj se te gjithe ne se bashku, politikane, investues, aktore qeveritare e shoqerore, duhet ta bejme nje paqe e cila vlen te jetohet”, theksoi Rama. Ne perfundim te fjalimit te tij, kryeministri u takua edhe me ekipin e basketbollit te femrave te universitetit, i cili eshte zgjedhur per 9 here rresht kampion ne Kine.

/ Top Channel

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0