Rama: mbi 10 mln euro donacione. Fond Kombëtar Administrimi


Mëngjesin e së premtes, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e organizuar ka prezantuar një vlerësim paraprak të dëmeve dhe ka bërë të ditur njëkohësisht financimet e siguruara nga donacionet e deritanishme.

Kryeministri Edi Rama, tha gjatë mbledhjes se janë mbi 10 milionë euro (mbështetje financiare dhe materiale të dhurura). Ai garantoi për një menaxhim të mirë të tyre në mënyrë që të dëmtuarit nga tërmeti të përfitojnë plotësisht. Sipas tij, deri të premten në mëngjes, janë grumbulluar 5 milionë euro ndihma monetare, 1,5 milionë dollarë dhe rreth 4,5 milionë euro ndihma materiale.

Ditën e fundit, dy prej grupeve më të mëdha në vend Balfin dhe Kastrati kanë deklaruar donacione përkatësisht 1.2 dhe 1.5 milionë euro.

Kryeministri Rama bëri thirrje njëkohësisht që individë e sipërmarrës të depozitojnë në llogari të sigurta donacionet e tyre, me të cilat do të merret Fondi Kombëtar i Administrimit, duke garantuar se çdo qindarkë do të bëhet transparente.

Pas thirrjes së opozitës një ditë më parë, në zonën ku është shpallur gjendja e jashtëzakonshme përfshihet edhe Laci. Kjo nënkupton edhe marrjen e përgjegjësisë për rindërtimin e zonës.

Me kalimin e orëve dhe përsëritjen e tërmeteve (me intensitet më të ulët) bilanci i të vdekurve dhe dëmeve materiale po vjen në rritje.

Deri më tani kanë humbur jetën 49 persona, gati 800 janë të dëmtuar që kanë marrë asistencë mjeksore, ndërsa janë me qindra apartamentet e pabanueshme.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale