Qytetet më të shtrenjta për udhëtime biznesi në 2017


Nëse jeni duke kërkuar të ulni shpenzimet e kompanisë, ju duhet të shmangni dërgimin e punonjësve tuaj në këto qytete.

Nga taksitë deri tek hotelet e shtrenjta, New York është destinacioni më i shtrenjtë për udhëtime biznesi.Një studim i fundit i “Tregut të Espertëve” analizoi koston mesatare të udhëtimeve të biznesit në 100 shtete të Amerikës, si dhe në 100 shtete jo-amerikane, duke parë koston ditore të akomodimit, taksive ose makinave me qera dhe ushqimit.

New York është qyteti më i shtrenjtë për udhëtime biznesi. Punëdhënësit i duhet të paguajë 550 $ në ditë për person, nëse dërgon punonjës atje.

Lexoni : 10 punët më të mira për njerëzit që pëlqejnë të udhëtojnë

Qëndrimi në hotel kushton mesatarisht 385 $ nata.

Pranë New York-ut në shifra, në vendin e dytë qëndron San Francisco ku një punëdhënësi i duhet të paguajë 534 $ në ditë për një punonjës. Pas qytetit të teknologjisë, Kalifornisë, të renditura njëra pas tjetrës vijnë Boston (511 $), Washington DC (462 $) dhe  Çikago (444 $).

Megjithatë, thjesht sepe San Francisko është një nga vëndet më të shtrenjta për udhëtime pune nuk do të thotë se i gjithë shteti është i tillë. Bakersfield i Kalifornisë, është qyteti më pak i shtrenjtë amerikan kur është fjala për udhëtimet e biznesit, me një shpenzim mesatar të përgjithshëm ditor prej 241 $.

Parë nga një perspektivë ndërkombëtare, qytetet e SHBA-së zunë gjysmën e top listës së 20 vendeve më të shtrenjta për udhëtimet e biznesit në të gjithë botën. Qyteti më i shtrenjtë jashtë Amerikës është Tokio, ku punëdhënësit mund të presin të paguajnë 489 dollarë për çdo ditë për një punonjës. Pas Tokios vjen Zyrihu ($ 472) dhe Londra ($ 469).

 Johannesburg, i Afrikës së Jugut, rezultoi të ishte vendi më pak i shtrenjtë për udhëtime biznesi, me kosto ditore që arrin rreth 174 dollarë në ditë.

Burimi : Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale