Qytetet inteligjente, sfidat dhe mundësitë për rajonin - Business Magazine Albania

Qytetet inteligjente, sfidat dhe mundësitë për rajonin

Nga Neritan Mullaj, Drejtor Ekzekutiv, Dhoma Amerikane e Tregtisë

 Ka shumë për të folur mbi qytetet inteligjente dhe zhvillimin e pandalshëm që ato ofrojnë dhe Dhoma Amerikane po hedh një hap të parë për të promovuar vlerat e investimeve të teknologjisë përmes kompanive më të suksesshme globale tech – përballë potencialeve të paeksploruara që qytetet e Ballkanit Perëndimor.

Rëndësia e modernizimit dhe transformimit të cilësisë së shërbimeve në qytetet e Ballkanit është jetike dhe në një botë që po lëviz me shpejtësi drejt teknologjisë, përqasja ndaj kësaj të fundit është i vetmi model i suksesshëm.

Duke pasur në konsideratë modelet e fundit zhvillimore dhe investimet që i mundësojnë ato, ne po punojmë çdo ditë për t’i dhënë formë një mozaiku me shumë elementë që nxisin zhvillim.

Në cilësinë e Drejtorit Ekzekutiv të Dhomës Amerikane kam kënaqësinë të ndaj detajet e Konferencës së parë Rajonale të vendeve të Ballkanit Perëndimor për Qytetet Inteligjente që AmCham po organizon.

Për AmCham ky është në event i përmasave të mëdha që e vendos Dhomën në një pozicion qëndror lidhur me këto inisiativa edhe në kontekstin rajonal. Bashkëpunimi me Ambasadën Amerikane në Tiranë ka qënë thelbësor në realizimin e këtij eventi, i cili i paraprin një procesi veprimesh që do të vijojnë në nxitjen e investimeve dhe bashkëpunimit rajonal.

Konferenca do të zhvillojë një diskutim që synon të vërë në lëvizje aktorët kyç në rajon, për t’i treguar se ndryshimi po ndodh tani. “Smart City” është një nga ato shanset potenciale që kërkon vizionin e duhur të të gjithë pjesëmarrësve për të përfituar më të mirën e mundshme nga “revolucioni teknologjik” dhe idetë novatore në aplikimin e zgjuar dhe efiçent prej menaxherëve të pushtetit lokal.

Lexo: Qytetet Inteligjente – Ballkani Perëndimor, përfshirë Shqipërinë, përballë mundësive të investimeve Tech

Gjatë punimeve të konferencës  kompani të njohura ndërkombëtare do të referojnë përballë  kryebashkiakëve të qyteteve të ndryshme në Ballkanin Perëndimor mbi impaktin e novacionit dhe digjitalizimit në transformimin e qyteteve.

E gjithë konferenca është një mundësi e jashtëzakonshme networku, ku anëtarët e Dhomës Amerikane do të kenë mundësi të takohen me  kompani amerikane lider në fushën e teknologjisë, përfaqësuesit e  Bashkive të ndryshme nga vende të Ballkanit Perëndimor e Europës Juglindore, si dhe akademikë e përfaqësues të institucioneve ndërkombëtare financiare në BE dhe US.

Konferenca është konceptuar në sesione, ku secila prej tyre ka një temë që na ndihmon të fragmentarizojmë diskutimin për të ndërtuar pas çdo seance një panoramë të qartë të gjithë elementëve që shoqërojnë këtë sfidë dhe rolin që duhet të luajë gjithësecili.

Dita e dytë e konferencës i dedikohet diskutimit në nivel kryebashkiakësh mbi eksperiencat që ata kanë me projekte të ndryshme dhe impaktin në jetën e qytetit. Tryeza e rrumbullakët ku do të ulen jo vetëm përfaqësuesit e Bashkive të Rajonit por dhe përfaqësues të biznesit, akademikë dhe ekspertë, do të shërbejë për të ndërtuar një guidë që do të ndërthurë informacionin mbi modelet e aplikuara, projektet e së ardhmes dhe mënyrën se si mund të aplikohen.

Përfaqësuesit e pushtetit lokal do të kenë mundësi të marrin informacion mbi aksesin në financa dhe mënyrat më të mira të sigurimit të financimit të projekteve novatore që do t’u ofrohen.

Është koha që Shqipëria dhe vendet e Ballkanit Perëndimor të sfidojnë veten, të kapërcejnë sfidat aktuale dhe të orientojnë strategjitë e tyre drejt investimeve të sektorit të teknologjisë si mënyra më e mirë për të zhvilluar ekonomitë dhe përmirësuar nivelin e jetesës së komuniteteve!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0