Qualcomm prezanton modemin “5G”


Qualcomm Inc. është një kompani Amerikane, ndërkombëtare e prodhimit të pajisjeve për telekomunikacion. Qualcomm njihet më së shumti për prodhimin e çipeve të telefonave dhe smartfonave. Selia kryesore e saj ndodhet në San Diego të Kalifornisë, dhe ka 224 qendra të tjera në të gjithë botën.

Qualcomm, kompania më e madhe prodhuese e çipeve për smartfona, ka prezantuar modemin e parë 5G.

Por problemi këtu qëndron se akoma nuk egzistojnë valët 5G, nëpërmjet të cilave mund të përdoret edhe modemi i ri.

BusinessMag raporton se i modemi ri quhet X50, dhe pritet të dalë në treg në fillim të 2017-s.

X50 do të funksiojë me etapat e para të zhvillimit të teknologjisë 5G, duke operuar në valën 28GHz milimetër, një shtrirje e re valësh që nuk është përdorur asnjëherë më parë. Shpejtësitë e shkarkimit të të arrijnë 5 gigabits për sekondë,” ka thënë Sherif Hanna, menaxheri teknik i marketingut të Qualcomm.

X50 është dizajnuar për pajisjet mobile dhe smartfonat, edhe pse më vonë mund të përdoret edhe për internetin në shtëpi.

Hanna pohon se emërtimi “5G” është paksa i tejzgjatur, dhe është bërë për arsye marketingu, sepse në fakt standarti global për 5G, i quajtur ‘5G NR’, nuk do të jetë gati deri në 2018-n.

/Qualcomm

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale