Qeveria rrit me 24% buxhetin për bujqësinë

Qeveria rrit me 24% buxhetin për bujqësinë


Qeveria ka rritur me 24% buxhetin për bujqësinë, nga 8.5 mld që ishte këtë vit në 10.5 mld lekë në 2016-n. Peshën më të madhe e zë rehabilitimi dhe mirëmbajtja e sistemeve të ujitjes, kullimit dhe mbrojtjes nga përmbytjet, ku do të alokohen 4.3 mld lekë, ose 70% më shumë se një vit më parë.

Një pjesë e fondit do të administratohet nga pushteti lokal.

“Masa që do të alokohet në këtë drejtim llogaritet në 1.8 mld lekë, që i shkon mbështetjes së infrastrukturës së kullimit, përmes Fondit të Zhvillimit të Rajoneve që transferohet te pushteti lokal”, tha Edmond Panariti, ministër i Bujqësisë.

“Ministria e Bujqësisë do të kishte dashur 6 muaj kohë, para se t’u kalonte fondet bashkive, pse? Bordet e kullimit kërkojnë ridimensionim dhe fuqizim. 3/4-tat e tyre nuk kanë një inxhinier hidro”, tha deputeti demokrat Genc Ruli.

Një tjetër komponent me rëndësi është ai i zhvillimit rural dhe subvencioneve, me 3.5 mld lekë. Por opozita thotë se, skema aktuale e mbështetjes duhet të ndryshojë, pasi ajo favorizon agropërpunuesit dhe lë jashtë vëmendjes fermerët.

“Sektori tregtar dhe ai i prodhimit e kanë ende aksesin për të marrë kredi. Fermeri nuk e ka, pra jemi treguar të lirë me atë që e ka mundësinë, si dhe të shtrënguar me atë që nuk e ka”, tha më tej deputeti Ruli.

“Do të ndihmohen edhe drejtpërdrejt, por do ta balancojmë me mbështetjen e targetuar si investim në pikat e grumbullimit, sepse shkalla e përfituesve është shumë më e madhe, sesa po t’i orientojmë në mënyrë individuale”, tha ministri Panariti.

Ministri Panariti thotë se, kjo skemë ka funksionuar deri më tani dhe ka orientuar bujqësinë drejt tregjeve të mëdha.

/Top-Channel/

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0