Qeveria ndryshon projektligjin për kontributet e profesioneve të lira

Qeveria ndryshon projektligjin për kontributet e profesioneve të lira


Deputetët e të dyja kaheve në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë kanë vendosur të ndryshojnë projektligjin e Ministrisë së Financave për rritjen e kontributeve të profesioneve të lira, të detyruar nga kundërshtitë që paraqitën grupet e interesit.

Zv.Ministrja e Financave Irena Beqiraj tha se “vendosëm që të riformulohet neni 4 i pr.ligjit ‘Për mbledhjen e kontributeve të detyrueshme të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore në Republikën e Shqipërisë’, të ndryshuar”. Për të shmangur paqartësitë dhe keqkuptimet, do të specifikohet se kontributet që duhen paguar nga profesionet e lira do të mbështeten deri në pagën maksimale. Kriteret për vendosjen e nivelit të kontributeve do të varen nga: lloji i profesionit, zona ku ushtrohet, eksperienca e të vetëpunësuarit, madhësia e subjektit në fjalë, paga në sektorin publik e ngjashme me profesionin në fjalë dhe statusi i zotëruesit të licensës”.

Edhe vetë kryetari i Komisionit, Erion Braçe, tha se ligji duhet të riformulohet dhe të specifikojë dhe nivelin e pagës së marrë në konsideratë për secilin profesion.

Deputeti i PD-së Sherefedin Shehu tha se ky pr.ligj është antikushtetues: I vetëpunësuarit duhet të vendosë vetë se cila pjesë do jetë pagë dhe cila do jetë fitim. Nuk mund t’ua impononi. Në të vërtetë, ju i keni vënë taksë këtij grupi profesionesh”- tha ai.

Pr.ligji u miratua me shumicë votash pasi u pranuar ndryshimet e kërkuara.

/Syri.net/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0