Qeveria, ky nxënës i dobët


Pas lëkundjeve të forta të tërmetit, disa fëmijë që nuk e duan shkollën, janë lutur që të nesërmen ta bëjnë pushim.

Ndërsa mundësia për tërmete në të ardhmen është tërësisht e pasigurt (ne nuk i parashikojmë dot tërmetet) sjellja e qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit është ajo e një nxënësi të dobët. Zgjedh më të thjeshtën, të mbyllë shkollat. Me një vendim të vetëm, delegon të gjitha përgjegjësitë tek individi, familja.

Shkollat kanë oborre relativisht të mëdha, çka nuk gjenden në lagjet tona të mbipopulluara. Ndaj një prind do të ishte më i sigurtë nëse fëmija është në shkollë e në rast lëkundje del në ambient të hapur. Për më tepër, institucionet publike duhet të na japin pak më shumë siguri. Për atë paguhen nga taksat personale dhe të biznesit, nga Tatimi mbi të Ardhurat, Tatimi mbi Fitimin, Dividendi, tarifa e arsimit dhe shumë të tjera.

Lutjet e fëmijëve për pushime, kanë precedentë, jo fatkeqësitë që mund të kenë ndodhur në shkollë, por precedentin e shkollës së mbyllur sa herë ka një epidemi, sa herë ka mot të ftohtë, madje edhe kur ka vetëm shi.

Gati 3 vite më parë, shkollat u mbyllën në janar për shkak të një epidemie të përhapur, por në fakt arsyeja kryesore ishin temperaturat shumë të ulëta dhe pamundësia për të ngrohur shkollat.

Po ku rrinë fëmijët në ditë të tilla? Kopshtet e qendrat private janë streha e tyre në këto ditë të pasigurta. A është një institucion privat më i sigurtë se një institucion publik?! Dyshoj.

Përgjigja zyrtare është po ashtu e përsëritur. Përkrah mbylljes së shkollave vjen vendimi për ditën pushim të punonjësve të institucioneve publike. Në institucionet publike janë rreth 171 mijë të punësuar sipas INSTAT. Thënë ndryshe, rreth 17% e të punësuarve në privat (përfshirë edhe sektorin e bujqësisë). Mbi 1 milion të punësuar, bashkë me sipërmarrësit u duhet t’i përvishen punës, në borë, në shi, e në stuhi. Përse?! Sepse u duhet të paguajnë taksat e sigurimet në fund të muajit. Janë taksat e sigurimet që shkojnë për arsimin, shëndetësinë, administratën publike…

Mungesa e marrjes së përgjegjësive dhe aplikimi i standardeve të dyfishta në një popullsi kaq të vogël, vetëm sa e dobëson reputacionin e vendimarrësve dhe besimin te këto institucione.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale