Qeveria, ky nxënës i dobët - Business Magazine Albania

Qeveria, ky nxënës i dobët


Pas lëkundjeve të forta të tërmetit, disa fëmijë që nuk e duan shkollën, janë lutur që të nesërmen ta bëjnë pushim.

Ndërsa mundësia për tërmete në të ardhmen është tërësisht e pasigurt (ne nuk i parashikojmë dot tërmetet) sjellja e qeverisë dhe Ministrisë së Arsimit është ajo e një nxënësi të dobët. Zgjedh më të thjeshtën, të mbyllë shkollat. Me një vendim të vetëm, delegon të gjitha përgjegjësitë tek individi, familja.

Shkollat kanë oborre relativisht të mëdha, çka nuk gjenden në lagjet tona të mbipopulluara. Ndaj një prind do të ishte më i sigurtë nëse fëmija është në shkollë e në rast lëkundje del në ambient të hapur. Për më tepër, institucionet publike duhet të na japin pak më shumë siguri. Për atë paguhen nga taksat personale dhe të biznesit, nga Tatimi mbi të Ardhurat, Tatimi mbi Fitimin, Dividendi, tarifa e arsimit dhe shumë të tjera.

Lutjet e fëmijëve për pushime, kanë precedentë, jo fatkeqësitë që mund të kenë ndodhur në shkollë, por precedentin e shkollës së mbyllur sa herë ka një epidemi, sa herë ka mot të ftohtë, madje edhe kur ka vetëm shi.

Gati 3 vite më parë, shkollat u mbyllën në janar për shkak të një epidemie të përhapur, por në fakt arsyeja kryesore ishin temperaturat shumë të ulëta dhe pamundësia për të ngrohur shkollat.

Po ku rrinë fëmijët në ditë të tilla? Kopshtet e qendrat private janë streha e tyre në këto ditë të pasigurta. A është një institucion privat më i sigurtë se një institucion publik?! Dyshoj.

Përgjigja zyrtare është po ashtu e përsëritur. Përkrah mbylljes së shkollave vjen vendimi për ditën pushim të punonjësve të institucioneve publike. Në institucionet publike janë rreth 171 mijë të punësuar sipas INSTAT. Thënë ndryshe, rreth 17% e të punësuarve në privat (përfshirë edhe sektorin e bujqësisë). Mbi 1 milion të punësuar, bashkë me sipërmarrësit u duhet t’i përvishen punës, në borë, në shi, e në stuhi. Përse?! Sepse u duhet të paguajnë taksat e sigurimet në fund të muajit. Janë taksat e sigurimet që shkojnë për arsimin, shëndetësinë, administratën publike…

Mungesa e marrjes së përgjegjësive dhe aplikimi i standardeve të dyfishta në një popullsi kaq të vogël, vetëm sa e dobëson reputacionin e vendimarrësve dhe besimin te këto institucione.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0