Qeveria do shtyjë mbrojtjen për investimet e huaja deri në 2018 - Business Magazine Albania

Qeveria do shtyjë mbrojtjen për investimet e huaja deri në 2018


Çështja e pronësisë është lakuar kohë pas kohe si një nga problemet më të mëdha që ka frenuar investitorët e huaj.

Në shumë raste për të njëjtin truall ka pasur pretendime nga dy ose tre persona, kurse zvarritja nëpër gjykata ka mbajtur peng për vite të tëra investitorët.

Në këto kushte në vitin 2010 qeveria do të miratonte një mbrojtje të posaçme për investimet e huaja duke dalë ajo si palë në gjykatë në vend të investitorit.

Por kjo u garantua deri në vitin 2014. Tani qeveria po synon që të zgjasë afatin për mbrojtjen e posaçme deri në vitin 2018.

Të paktën kështu është përcaktuar në një projektligj që aktualisht është në fazë konsultimi në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes.

“Në nenin 1 në piken e parë është parashikuar zgjatja e afatit te mbrojtjes se posaçme deri me datë 31 Dhjetor 2018” thuhet në relacion.

Por duket se të njëjtën mbrojtje do të gëzojnë edhe ato që konsiderohen investime strategjike.

“Mbrojtje të posaçme shtetërore sipas parashikimeve të këtij ligji, përfitojnë automatikisht dhe pa patur nevojën e ndjekjes së ndonjë procedure apo marrjes së ndonjë vendimi tjetër, edhe investitorët/investimet strategjike” përcakton neni i ri i projektligjit.

Burimi: scan-tv.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0