Pushim nga puna apo besnikëri: Cilën duhet të zgjedhë kompania?

Pushim nga puna opo besnikëri: Cilën duhet të zgjedhë kompania?

Kjo pyetje është ndër të shumtat që bëhet kur vjen puna tek të qenurit besnik ndaj punonjësve apo pushimit të tyre nga puna. Ekspertët e industrisë këmbëngulin se “besnikëria ka vdekur”. Punonjësit gjithmonë kërkojnë punë tjetër. Mijëvjeçarët janë më të interesuar për punë të pavarur sesa punësim afatgjatë. Kompanitë duket se nuk janë të interesuara për besnikëri. Ata kuptojnë se i detyrohen një punonjësi pagë të arsyeshme dhe një ambienti të mirë pune derisa nuk kanë më nevojë për atë punonjës.

A mund ta imagjinoni nëse do të zbatonim të njëjtin mendim në marrëdhëniet e tjera? Ne jemi pjesë e një familje të dashur, derisa njëri prej nesh të gjejë një marrëveshje më të mirë?

Natyrisht, gjërat kanë ndryshuar. Kjo lloj besnikërie nuk vlen më edhe kur punon për një biznes familjar Por ka përjashtime: disa kompani vendosën të ishin besnikë përpara pushimit nga puna madje edhe përballë Covid-19. Ndërsa zvarritet pandemia, pyetja është nëse ato kompani kanë qenë në gjendje të mbajnë angazhimin e tyre.

Për ta zbuluar, u rishikua Adams + Beasley Associates, ndërtues me porosi në Boston. Aty u pa nga afër se si kompania iu përgjigj tornados së saj. Nga marsi deri në qershor, puna shkoi në ngërç. Në vend që të takoheshin rreth tryezës, themeluesit Eric Adams dhe Angus Beasley krijuan takime në Zoom për të gjithë punonjësit. Gjëja e parë që bënë? Pronarët i siguruan të gjithë se ata ende kishin një vend në zyrë. Pastaj i kërkuan secilit person të mendonte për gjëra specifike që mund të bënin për të përmirësuar biznesin në terma afatshkurtër.

Adams + Beasley arriti të mbante klientët dhe madje fitoi disa gjatë mbylljes. Sot ajo vazhdon punën e saj të pa rrezikuar nga pandemia. Pavarësisht nga katër muajt e humbur, kompania parashikon një fitim të fortë në vitin 2020 dhe pret të vendosë rekorde të reja për shitjet dhe fitimet në 2021.

Koha ndodh të jetë tani. Adams + Beasley po shton vende në zyrë. Kompania po kërkon punëtorë të kualifikuar. Por më e rëndësishmja, ata po kërkojnë njerëz që përshtaten mirë me pjesën tjetër të “familjes.”

Duke hedhur një vështrim të plotë ajo çfarë është e rëndësishme, sidomos në këtë periudhë jo normale për të gjithë, besnikëria është zgjedhja që mund të dërgojë një kompani jo drejt falimentimit, por suksesit që vjen pas një krize afatgjatë si Covid-19.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale