“Pula më e shijshme në botë” KFC vjen në Tiranë në TEG - Business Magazine Albania

“Pula më e shijshme në botë” KFC vjen në Tiranë në TEG


Në 1939-n, koloneli Harland Sanders krijoi recetën origjinale Kentucky duke sjellë sekretin e tij të përzierjes së 11 erëzave dhe hapi një restorant të vogël “Sanders”. Aty ai filloi të gatuante pulë me recetën e tij të famshme të 11 erëzave, e njëjta e përdorur nga KFC sot.

Pula u bë kaq e famshme sa komandanti, Kentucky e shpërbleu atë duke i dhënë titullin ‘Kolonel’. Ai më pas vendosi t’ia shiste recetën restoranteve dhe të merrte 5 centë për çdo pulë të shitur. Ai insistoi në përdorimin e pulës me një shije dhe cilësi të shkëlqyer, të cilën vazhdojnë ende sot ta ofrojnë restoantet KFC.

Restoranti hapi sot dyert edhe për konsumatorët shqiptarë në qendrën tregtare “Tirana East Gate”. Restorantet janë të përhapura në më shumë se 100 vende të botës. Oraret e hapjes i gjeni si më poshtë:

E Hënë- E Premte 10:00- 21:00
E Shtunë- E Dielë 09:00- 21:00

/Business Mag Albania

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0