Pse teknologjia e njohjes së fytyrës ka një të ardhme të pasigurtë me biznesin e vogël?! - Business Magazine Albania

Pse teknologjia e njohjes së fytyrës ka një të ardhme të pasigurtë me biznesin e vogël?!

biznesin e vogël

Nëse jeni skeptik nëse kompania juaj do të përdorë ndonjëherë teknologjinë e njohjes së fytyrës si një mjet biznesi, nuk jeni vetëm. Ndoshta ofruesi më i shquar i teknologjisë së njohjes së fytyrës në botë, Clearview AI, ka tërhequr kritika të konsiderueshme dhe ka ngritur shqetësime etike edhe pse është përdorur nga zbatimi i ligjit. 

Në një intervistë me Washington Post javën e kaluar, bashkëthemeluesi dhe CEO i Clearview AI me bazë në New York, Hoan Ton-That adresoi pyetje në lidhje me implikimet etike dhe ligjore të softuerit të tij, i cili u bë i njohur për herë të parë për shumë amerikanë kur një miliarder e përdori atë. I shtyrë mbi pyetjet në lidhje me zgjedhjet ligjore dhe etike që firma e tij ka bërë gjatë krijimit të një baze të dhënash të kërkueshme me 20 miliardë imazhe të fytyrës, Ton-That solli në mënyrë të përsëritur shembuj ku rastet e përdorimit të teknologjisë së Clearview AI do të dukeshin më mirë në sytë e publikut, duke përmendur përdorimin e saj në ndihmën për kapjen e kriminelëve në rastet e pornografisë dhe abuzimit me fëmijët. Ton-That gjithashtu vuri në dukje përdorimin e teknologjisë së Clearview AI nga qeveria ukrainase për të identifikuar ushtarët rusë të vdekur, për të njoftuar familjet e tyre për vdekjen e tyre. 

Ndërsa Clearview AI ka rreth 20 miliardë imazhe të fytyrës për të ushqyer produktin e saj aktual, grupi i të dhënave po përdoret vetëm nga qeveritë deri më tani. “Nuk ka asnjë përdorim jo-qeveritar të këtij grupi të dhënash në këtë moment,” tha Ton-That, duke shtuar se “ne kemi zhvilluar si prototipe versione të ndryshme të teknologjisë sonë për shitjen me pakicë dhe bankare.” 

Lexoni: Facebook ndalon përdorimin e software-it të tij të njohjes së fytyrës

Ton-That gjithashtu pretendoi se mirëpret rregullimin në hapësirën e njohjes së fytyrës dhe deklaroi se kompania e tij nuk do të bëjë biznes me disa qeveri që ai i përshkroi si “autoritare”, duke përmendur veçanërisht Kinën, Korenë e Veriut dhe Iranin, dhe se qeveritë autoritare kanë burimet dhe aftësinë për të krijuar teknologji funksionalisht ekuivalente me atë të krijuar nga kompania e tij. Clearview AI aktualisht punëson 50 njerëz dhe thuhet se ka mbledhur gjithsej 38 milionë dollarë fonde që nga themelimi i saj në 2017. Ton-That pretendoi se kompania e tij nuk është veçanërisht e lidhur me individë të ekstremit të djathtë dhe mohoi pretendimet se aktivisti i së djathtës ekstreme Charles “Chuck” Johnson është i lidhur me kompaninë. 

Shqetësimet etike për shumë forma të IA dhe veçanërisht njohjen e fytyrës kanë qenë një temë kyçe edhe përpara se teknologjia të ishte e mundur, në veprat e fantashkencës dhe më shumë. Lista e vendeve që rreshtohen për të rregulluar dhe gjobitur herë pas here Clearview AI vazhdon të rritet dhe përfshin Italinë, Francën dhe Kanadanë. Në përgjithësi, SHBA-ja nuk ka zgjedhur të rregullojë çështjet e privatësisë dhe ndikimet algoritmike. Facebook kryesisht braktisi teknologjinë e njohjes së fytyrës vitin e kaluar, por shumë firma të tjera teknologjike nuk e kanë ndjekur shembullin e Facebook. 

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0