Pse sipërmarrësit duhet të kursejnë dhe investojnë para

Pse sipërmarrësit duhet të kursejnë dhe investojnë para?


Një sipërmarrës është i përpiktë në lidhje me strategjinë e tij të marketingut, nuk do të bëjë kompromis me cilësinë e produktit ose shërbimit dhe nuk do të lërë asgjë pa lëvizur, derisa të sigurohet që ekipi po përmbush objektivat e vëna nga ai.  Sidoqoftë, mendimet e tij të kursyera dhe depërtimet e investimeve, mund të jenë një histori krejt tjetër. Kursimi dhe investimi i parave është po aq i rëndësishëm për një sipërmarrës sa angazhimi i tij për t’i dhënë vlerë klientit të tij. 50% e sipërmarrjeve dështojnë brenda vitit të parë dhe 95% brenda pesë viteve të para. Jo vetëm kaq, a doni me të vërtetë të shqetësoheni për fondin tuaj të pensionit kur po kaloni netët pa gjumë në lançimin e produktit tuaj? Pse të mos planifikoni përpara? Pse të mos e bëni zakon të kurseni dhe investoni para? Këtu janë pesë arsye të forta për t’a bërë këtë:

Një zakon i shëndetshëm
Nëse kurseni dhe investoni ju ndihmon në planin afatgjatë, pavarësisht se kush jeni, një amvisë, një sipërmarrës ose një nënpunës i thjeshtë. Ju duhet të përfshiheni në hyrjen dhe daljen e parave, të keni kuptuar më mirë për rendimentet dhe kthimet, duke kuptuar rëndësinë e planifikimit tatimor dhe optimizimin e kthimeve, reflektoni edhe në vendimet e biznesit tuaj. Gradualisht, gjuha juaj e biznesit ndryshon dhe ju keni më shumë kujdes për të kërkuar kthimin e investimeve.

Një shenjë pozitive
Mënyrat tuaja të kursimit krijojnë një ndikim pozitiv tek palët e interesuara dhe investitorët. Ata e kuptojnë që ju, si një sipërmarrës, jeni të egër dhe doni të bëni të pamundurën që sipërmarrja juaj të ecë përpara, duke kursyer dhe investuar çdo qindarkë. Kursimet dhe investimet janë reflektuese të një qëllimi të mirë.

Lexo: Jeni sipërmarrës? Ja disa këshilla si të ushqeheni shëndetshëm

Kurseni për ditët e vështira
Kursim dhe investim do të thotë që ju keni diçka anash për ditët tuaja më të mira dhe më të vështira. Kjo vlen për të gjithë. Për një sipërmarrës, është edhe më e rëndësishme, sepse ai e kupton se kapitali është më i kushtueshëm dhe vjen me një “kalorës” për të marrë fitime nga ju. Me vendimet e kursimit të zgjuar dhe vendimet e investimeve, ju jeni gjithashtu të lirë për të filluar një biznes tjetër.

Përhapja e fjalës
Një përfitim pozitiv i kursimeve krijon një kulturë të kursimeve në kompani dhe brenda një grupi. Bëhet një trend dhe është ngjitës. Kur flisni për investime me ekipin tuaj dhe i këshilloni ata në lidhje me të, ai ka një efekt pozitiv edhe tek të tjerët. Jo vetëm që i ndihmon ata të planifikojnë më mirë për të ardhmen, ky mentalitet i tyre gjithashtu kalon në vendimet e biznesit të tyre brenda sipërmarrjes.

ENTREPRENEURS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0