Pse shumë sipërmarrës bëjnë një gabim të madh para se të fillojnë?


Në një intervistë në Facebook Live, autorja e “What If It Does Work Out?” Susie Moore tha se një nxitje për të ndërmarrë iniciativa është mënyra e përsosur për t’u drejtuar drejt sipërmarrjes.

Por a mund të fillohet, nëse nuk kemi ndonjë ide?

“Ky është momenti ku shumë njerëz mendojnë se kanë nevojë për një ide të përkryer ose se duhet të presin që të kenë atë shkëndijën e vërtetë të frymëzimit, e cila do u japë ato milionat e artë”, u përgjigj Moore. “Por në të vërtetë, kur vjen puna për të gjetur një ide, duhet vetëm t’i kushtoni vëmendje asaj që ju jeni, çfarë doni dhe çfarë dini të bëni më mirë.”

Në vitin 2013 në moshën 30 vjeçare, Moore la punën e saj ku fitonte rreth 500,000 $ në vit, për të filluar biznesin e saj si trajnere e jetës, pasi zhvilloi kompaninë, ajo mundi të fitonte deri në 4,000 $ në muaj. Tani, ajo inkurajon të tjerët që të ndjekin sipërmarrjen nëpërmjet “Side Hustle Academy“.

“Qartësia nuk vjen nga të menduarit”, tha ajo për Business Insider. “Ky është gabimi më i madh që bëjnë njerëzit, ata mendojnë, mendojnë, mendojnë shumë dhe nuk fillojnë kurrë, qartësia vjen përmes veprimit. Nëse ju filloni diçka dhe nuk ju pëlqen. Nuk ka asgjë të keqe. Ajo nuk ka funksionuar për ju, çdo gjë është në rregull. Kjo ndoshta do të ndodhë, vetëm nëse nuk keni atë urinë sipërmarrëse. Sepse nëse e keni atë urinë sipërmarrëse biznesi juaj do të ndryshojë dhe evoluojë me kalimin e kohës”.

Si fillim, tha ajo, kjo është gjëja më e mirë që mund të bëni.

“Idetë janë të mbivlerësuara. Ekzekutimi është me të vërtetë gjithçka. Gjëja më e rëndësishme është të keni besim tek vetja, të shikoni dhe të kuptoni se çfarë bëni mirë dhe se si mund të jepni vlera me atë gjë”.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale