Pse nuk duhet të kemi frikë nga AI në arsim dhe si ta përdorim atë në mënyrë efektive - Business Magazine Albania

Pse nuk duhet të kemi frikë nga AI në arsim dhe si ta përdorim atë në mënyrë efektive

AI

AI po nxit valë tronditëse polemikash kudo që shkon, pavarësisht nga industria, fusha apo aplikimi. Shfaqja e AI dhe ndikimi i saj në sistemin arsimor duhet të menaxhohet në mënyrë proaktive. Vetë arsimtarët e pranojnë se disa elementë të sistemit që është ndërtuar dhe praktikat më të mira që vijnë me të janë shpesh të vjetruara dhe anakronike, dhe nuk ka mjet më të mirë se AI kur bëhet fjalë për ndryshimin dhe përmirësimin e këtyre praktikave më të mira. Në shumë mënyra, kjo është pikërisht ajo që është krijuar për të bërë.

Megjithatë, për të pasur sukses, të gjithë duhet të kenë një mendje të hapur kur bëhet fjalë për aftësitë, potencialin dhe kurthet e mundshme të AI. Dhe një mendje e hapur ndodh të jetë një nga parimet themelore të arsimit të shkëlqyer, apo jo? Inteligjenca artificiale duhet të shihet si një mjet i dobishëm për të përmirësuar sistemin arsimor në të gjitha nivelet, dhe duhet përdorur me kujdes dhe përgjegjësi për të marrë rezultatet më të mira, dhe një nga çelësat më të rëndësishëm për ta bërë këtë, është nëpërmjet njohjes së AI.

Ne të gjithë kemi një udhëtim teknologjik të edukimit personal

Një gjë e përbashkët për pothuajse të gjithë në rrugëtimin  përmes sistemit arsimor është se të gjithë përballen me sfida teknologjike. Shumë frikëra janë të pabaza, megjithëse ka shumë shqetësime të tjera në lidhje me të menduarit kritik, etikën dhe shumë tema të tjera që janë padyshim të vërteta. Këtu janë disa shembuj për të ilustruar disa nga ato frikëra të pabaza.

Përdorimi i AI për të nxitur të menduarit kritik dhe kreativitetin në arsim

Është e lehtë të flasësh për përdorimin e AI për të nxitur të menduarit kritik dhe kreativitetin në procesin e të mësuarit, por biseda është pikërisht kjo, kështu që këtu janë disa shembuj të thjeshtë hipotetikë që tregojnë se si arsimtarët mund të ushqejnë të menduarit e pavarur dhe aftësitë e zgjidhjes së problemeve. Filloni me një ese të thjeshtë. Fakti që studentët mund të përdorin lehtësisht inteligjencën artificiale për të shkruar ese, ka shkaktuar të gjitha llojet e shtrëngimeve të duarve, sepse i lejon ata të “mashtrojnë”. Studentët do të gjejnë një mënyrë për të përdorur AI për ta bërë këtë, por kjo është një fjalë e ngarkuar me të gjitha llojet e implikimeve negative, kështu që le ta kthejmë konceptin.

Të menduarit kritik, kompleksiteti dhe shkrim-leximi i AI si një aftësi themelore

Si duhet të bëhemi më të mirë në AI dhe të pranojmë më shumë rezultatet që ajo prodhon? Procesi fillon me shikimin e shkrim-leximit të AI si një aftësi themelore që duhet mësuar dhe që të mësuarit kërkon kuriozitet, përshtatshmëri dhe një qasje të pamëshirshme për përmirësim. Ai gjithashtu kërkon që edukatorët, mësuesit dhe nxënësit të njohin të gjithë fuqinë shkatërruese të AI. Ndryshimi i papritur zakonisht nuk është i lehtë, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë me AI. Në shumë mënyra, ne jemi të gjithë në të njëjtin nivel kur bëhet fjalë për të mësuar rreth shkrim-leximit të AI si një aftësi thelbësore. Zhvillimi i një strategjie dhe ofrimi i edukimit me ndikim mbi shkrim-leximin e AI është hapi i parë që shumica e organizatave duhet të ndërmarrin tani. Pothuajse të gjithë ne kemi nevojë për këtë aftësi tani për t’u përshtatur, mësuar dhe rritur, dhe ne duhet të përgatitemi për mundësitë dhe sfidat që vijnë me një të ardhme të mundësuar nga AI. Urgjenca e kësaj nevoje nuk mund të mbitheksohet dhe mesazhi i përgjithshëm është i qartë: Veproni shpejt për të marrë kontrollin e së ardhmes tuaj dhe për të zhvilluar aftësitë e AI , ose rrezikoni të mbeteni prapa atyre që e bëjnë këtë.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0