Pse njerëzit më produktiv e nisin ditën në orën 4 të mëngjesit - Business Magazine Albania

Pse njerëzit më produktiv e nisin ditën në orën 4 të mëngjesit

rutina e mengjesit

Produktiviteti i turnit të orës 4

Një raport i ri i publikuar në gazetën Wall Street thotë se ora 4 është ora më produktive e ditës. Arsyet që fshihen pas produktivitetit të kësaj ore janë:

• Shpërqëndrim minimal (si fëmijët apo puna) përpara se të lind dielli.

• Askush nuk është duke të dërguar mesazhe apo email.

• Nuk ka shumë për të parë në rrjetet sociale.

Produktiviteti si koncept nuk duhet të lidhet domosdoshmërisht me punën. Ky trend për të ruajtur këtë “orë të shenjtë” duket i nevojshëm për të të dhënë energjinë e nevojshme për të patur sukses gjatë pjesës tjetër të ditës – të kujdesesh për veten, të bësh ushtrime, të kalosh kohë me familjen, të rritesh dhe të lidhesh shpirtërisht me veten.

Më poshtë janë listuar ekzekutivët më të famshëm që thonë se ora 4 e mëngjesit është ora e duhur:

• Tim Cook: CEO i Apple e nis ditën në orën 3:45 të mëngjesit.

• Sallie Krawcheck: Shefi ekzekutiv i Ellevest shkruan: “Unë jam tepër produktiv në orën 4 të mëngjesit.”

• Richard Branson: Sipërmmarrësi miliarder në fakt zgjohet një orë më vonë, në 5 të mëngjesit, për të bërë ushtrime fizike dhe për të kaluar kohë me familjen. Ai thotë “ky orar më organizon shumë para se të filloj të merrem me biznes.”

• Michelle Gass: Ish-presidente e Starbucks EMEA (Europë, Lindje e Mesme, Rusi, Afrikë) dhe tani shef marketingu dhe polic konsumatorësh në departamentin e Kohl, e vendos alarmin në orën 4:30 për të nisur vrapin.

• David Cush: CEO i The Virgin America zgjohet në 4:15 të mëngjesit për të telefonuar bashkëpunëtorët në Bregun Lindor (East Coast), më pas ai dëgjon radiot sportive, lexon gazetën dhe shkon në palestër.

Por ka një kompromis. Të zgjohesh në agim do të thotë dhe të flesh herët – shumë herët. Kjo do të thotë më pak kohë për rrjetet sociale me miqtë apo për ndeshjen e rradhës.

Peter Shankman, një sipërmarrës 44 vjeçar dhe folës bazuar në atë çfarë New York City thotë në gazetën Wall Street, “Unë jam i lodhur, por në një mënyrë të mirë, që do të thotë unë nuk do të kem energji për të bërë diçka idiote si për shembull të ha dy kile akullore Ben & Jerry’s ne 10 të natës.”

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0