“Projekti Shpejtësia e dritës” rezultoi me vaksinë kundër koronavirusit - Business Magazine Albania

“Projekti Shpejtësia e dritës” rezultoi me vaksinë kundër koronavirusit

Mjekja që ka udhëhequr punimet për vaksinën e parë të miratuar kundër koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, Britani dhe vendet tjera, ka thënë se vendimi i kompanisë së saj për të zhvendosur fokusin e punimeve, nga kërkimet për kancer, në luftim të koronavirusit, është marrë përgjatë një mëngjesi, kur janë vërejtur shenjat e para se ky virus mund të kthehet në pandemi, transmeton agjencia e lajmeve, AP.

Kompania gjermane BioNTech ka qenë pak e njohur jashtë industrisë farmaceutike para se të bashkohej me gjigantin amerikan Pfzier për “Projektin Shpejtësia e Dritës”, që ka mundur rivalë të tjerë, në garën për të vendosur në treg vaksinën për sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

“Më kujtohet saktë dita, 24 janar, kur e kemi marrë vendimin në një tavolinë mëngjesi”, ka thënë Ozlem Tureci, shefe mjekësore në BioNTech.

Në një video-thirrje me kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe zyrtarë tjerë, Tureci ka rikujtuar sesi burri i saj dhe partneri biznesor, Ugur Sahin, kanë parashikuar se shpërthimi i sëmundjes së mistershme të rrugëve të frymëmarrjes në qytetin kinez, Vuhan, ka elemente të pandemisë globale.

“Ai na ka alarmuar të gjithëve, gjithë këtë kompani, bordin udhëheqës dhe pronarët e kompanisë, që të zhvendosin burimet nga terapia për kancer në këtë program”, ka thënë ajo.

Tureci dhe Sahin po ashtu është thënë se qëndrojnë mbrapa qasjes së përdorur për zhvillim të vaksinës që bazohet në teknologji mRNA – që nënkupton përpunimin e kodit gjenetik të virusit – pa harruar edhe bashkëpunimin me kompaninë Pfizer.

“Ne e kemi ditur se nuk kemi kapacitet për të kryer shumë shpejt studimet klinike me më shumë se 40,000 vullnetarë”, ka thënë Sahin.

“Për këtë arsye ne kemi filluar bashkëpunimin me një kompani që ka bërë këtë gjë me dekada dhe është lidere në këtë fushë, Pfizer”.

LEXO: Vaksina falas për vendet e Ballkanit Perëndimor, Von der Leyen jep lajmin e mirë

Rregullatorët britanikë kanë dhënë autorizim emergjent për vaksinën e kompanisë BioNTech më 2 dhjetor, bazuar në të dhënat që kanë treguar efikasitet 95 për qind të vaksinës. Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve FDA, ka bërë të njëjtën gjë më 11 dhjetor, derisa rregullatori evropian EMA, planifikon të organizojë takim javën e ardhshme për të vendosur për kërkesën e miratimit të vaksinës, që sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Gjermani i hap rrugën vaksinimit më 27 dhjetor.

Tureci ka thënë se të dhënat nga rreth 140,000 persona, që deri më tani kanë pranuar dozat e para të vaksinës në Britani, kanë treguar se organizimi e ka toleruar atë, sikurse edhe në testime. Një pjesë e stafit në BioNTech do të vazhdojë të punojë edhe gjatë festave për të siguruar se dozat do të transportohen, ka thënë ajo.

“Ne jemi të bindur se nëse punojmë bashkë, ne do të jemi në gjendje të jetojmë një jetë normale dimrin e ardhshëm dhe nuk do të kemi më nevojë për izolim”, ka thënë Sahin, shef ekzekutiv i kompanisë BioNTech.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, autoritetet në gjithë botën kanë raportuar për mbi 73 milionë persona të infektuar me koronavirus. Prej tyre mbi 1.6 milion kanë vdekur.

Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez, Vuhan muajin e ardhshëm, për të hetuar origjinën e koronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSH-në për të fituar qasje në qytet. Virusi besohet se ka dalë nga një treg i kafshëve.

Biologu Fabian Leendertz, nga ekipi që do të udhëtojë në Vuhan, ka thënë për agjencinë e lajmeve, Associated Press se OBSH-ja nuk po kërkon fajtorin, mirëpo po synon të parandalojë shpërthimet tjera në të ardhmen. Ai ka thënë se synojnë të kuptojnë kur virusi ka nisur të qarkullojë dhe nëse ka pasur origjinën në Vuhan.

“Misioni pritet të zgjasë për katër deri në pesë javë”, ka thënë ai.

REL

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0