Program ekspozimi për Startup-et shqiptare

Startup-et shqiptare

Ekspozohuni ndaj ekosistemit gjerman për të mësuar dhe për t’u njohur me rrjetet gjermane të startup-eve dhe aktorët e tjerë të ekosistemit!

BE për Inovacion ka hapur thirrjen për aplikime për Programin e Matchmaking dhe Ekspozimit në Gjermani për 45 startup-e shqiptare. Startup-et do të kenë mundësinë të zhvillojnë më tej biznesin e tyre dhe të krijojnë lidhje me startup-e gjermanë dhe kompani, që ndajnë të njëjtin pasion!

Keni një startup jo më të vjetër se 3 vjet dhe jeni aktiv në një nga sektorët e mëposhtëm?

  • Zonat rurale / Agro-tech
  • Turizëm
  • Teknologji e pastrimit
  • Biznes IT dhe i lidhur me punën online
  • Zhvillim Biznesi
  • Gaming

Aplikoni deri më 21 gusht dhe mund të keni shansin për të marrë pjesë në këtë përvojë të mësuari, të fitoni një udhëtim jashtë vendit dhe të krijoni lidhje me startup-et e tjera në Gjermani, që mund t’ju ndihmojnë të rritni biznesin tuaj dhe të zgjeroheni ndërkombëtarisht. Për të aplikuar në këtë projekt, mund të klikoni në linkun e mëposhtëm:

https://socialimp.wufoo.com/forms/qpumc4g1n2tqwk/

Për më shumë informacion mund të vizitoni faqen e Projektit, duke klikuar këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale