Profesionet që kërcënohen nga Inteligjenca Artificiale AI - Business Magazine Albania

Profesionet që kërcënohen nga Inteligjenca Artificiale AI

Që nga publikimi i tij në nëntor të vitit të kaluar , ChatGPT i OpenAI  është përdorur për të shkruar letra motivuese, për të krijuar një libër për fëmijë dhe madje për të ndihmuar studentët të shkruajne në esetë e tyre . Chatbot mund të jetë më i fuqishëm nga sa e kemi imagjinuar ndonjëherë. Google zbuloi se,  motori i kërkimit do të punësonte robotin si një kodues të nivelit fillestar nëse intervistohej në kompani. Businessinsider.com bisedoi me ekspertë dhe kreu kërkime për të përpiluar një listë të punëve që janë në rrezik më të lartë për t’u zëvendësuar nga Inteligjenca artificiale.

1. Punë teknike (kodues, programues kompjuterash, inxhinierë softuerësh, analistë të të dhënave).
Koduesit, zhvilluesit e softuerit dhe analistët e të dhënave mund të zhvendosen nga AI, thotë një Jens Schlueter. Kodimi dhe programimi kompjuterik janë aftësi të kërkuara, por është e mundur që ChatGPT dhe mjete të ngjashme të AI mund të plotësojnë disa nga boshllëqet në të ardhmen e afërt.
2. Punë në media (reklamim, krijimi i përmbajtjes, shkrim teknik, gazetari).
Ekspertët thonë se AI si ChatGPT është i mirë në prodhimin e përmbajtjes së shkruar dhe mund ta bëjë këtë “në mënyrë më efikase se njerëzit”. Punët në media duke përfshirë ato në reklamim, shkrim teknik, gazetari dhe çdo rol që përfshin krijimin e përmbajtjes  mund të ndikohen nga ChatGPT dhe forma të ngjashme të AI, tha Madgavkar. Kjo për shkak se AI është në gjendje të lexojë, të shkruajë dhe të kuptojë mirë të dhënat e bazuara në tekst, shtoi ajo.
3. Punë në industrinë ligjore (asistent ligjor).
AI mund të përsërisë disa nga punët që bëjnë paralegalët dhe asistentët ligjorë, megjithëse ato nuk janë plotësisht të zëvendësueshme, thonë ekspertët. Ashtu si rolet e medias, punët në industrinë ligjore si paralegalët dhe asistentët ligjorë janë përgjegjës për konsumimin e sasive të mëdha të informacionit, sintetizimin e asaj që ata mësuan dhe më pas e bëjnë atë të tretshëm përmes një përmbledhjeje ose opinioni ligjor.
4. Analistët e hulumtimit të tregut.
Analistët e hulumtimit të tregut janë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të drejtuara nga AI, thotë një ekspert. AI është e mirë në analizimin e të dhënave dhe parashikimin e rezultateve, tha Muro. Kjo është arsyeja pse analistët e kërkimit të tregut mund të jenë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të drejtuara nga AI. Analistët e kërkimit të tregut janë përgjegjës për mbledhjen e të dhënave, identifikimin e tendencave brenda atyre të dhënave dhe më pas përdorimin e asaj që gjetën për të hartuar një fushatë efektive marketingu ose për të vendosur se ku të vendosin reklamat. “Këto janë gjëra që ne po shohim tani që AI mund t’i trajtojë,” tha Muro.
5. Tregtarët.
Shi i Institutit të Teknologjisë Rochester tha gjithashtu për New York Post se disa role të Wall Street mund të jenë gjithashtu në rrezik.”Në një bankë investimesh, njerëzit punësohen jashtë kolegjit dhe kalojnë dy ose tre vjet për të punuar si robotë dhe për të bërë modelim në Excel – ju mund të merrni AI për ta bërë këtë,” tha ai.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0