Prind apo sipërmarrës i suksesshëm? Po sikur t'i bëni të dyja njëkohësisht!? - Business Magazine Albania

Prind apo sipërmarrës i suksesshëm? Po sikur t’i bëni të dyja njëkohësisht!?

Prind apo sipërmarrës i suksesshëm? Po sikur t'i bëni të dyja njëkohësisht!?

Në jetë, të qenit një sipërmarrës dhe prind është një proces delikat ekuilibrimi. Do të ishte e mrekullueshme nëse kërkesat e biznesit dhe jetës familjare mund të bashkëjetonin në harmoni, por ato përplasen më shpesh sesa do të dëshirohej. Suksesi në biznes për një person mund të jetë të ketë një zyrë luksoze që do mund të bëjë përshtypje tek klientët, kontrata të paqëndrueshme për disa vite, një llogari bankare të majme dhe rritje nga viti në vit. Por, mund të ketë idenë se të jesh prind i suksesshëm do të thotë: gjumë të besueshëm pasdite, kuti ushqimi të mbushura me ëmbëlsira të shëndetshme të bëra në shtëpi, raporte shkollore që të bëjnë për vete dhe fëmijë gjithmonë të lumtur.

“Suksesi” është një fjalë e madhe, e ngarkuar me pritshmëri të shumta. Por, pas shumë provash dhe gabimesh, janë vendosur disa qëllime të menaxhueshme dhe të arritshme që mbajnë në rrugën drejt suksesit. Ja disa strategji që mund të funksionojnë edhe për ju, si në sipërmarrje ashtu edhe në prindërim.

Objektivi #1Njohja dhe vlerësimi i ndjenjave. Së pari, duhet të identifikoni ndjenjat tuaja se si po ju shkon jeta – stres? kënaqësi? pakënaqësi? të mbingarkuar? besim? dhe pastaj të pranoni që ato janë ndjenjat tuaja të vërteta në atë kohë. Kur lejoni veten të keni mendimet dhe ndjenjat që keni, në vend që të përpiqeni t’i shtypni ato ose t’i mohoni, ju lejoni veten të jeni një qenie njerëzore terheqëse. Ju vlerësoni atë që jeni dhe atë që po përpiqeni të arrini, edhe në mes të të gjitha pengesave që po përballeni dhe të metave që padyshim keni.

Objektivi #2Zëvendësimi i “fajit prindëror” me “përgjegjësinë prindërore”. “Mami, ti punon shumë.” Kjo frazë mund të prekë zemrën dhe të shkaktojë një valë faji që trondit edhe sipërmarrësit më të vendosur. Në shumë raste, prindërit kanë fëmijë me nevoja të ndryshme dhe të shumta. Kjo mund të përdoret si një mënyrë për të kthyer fajin prindëror në përgjegjësi prindërore. Duke u shpjeguar fëmijëve se ashtu siç kanë ata nevoja dhe dëshira, kështu kanë edhe prindërit. Prindërit mund të theksojnë se puna e tyre është e rëndësishme për të siguruar cilësinë e jetës që dëshiron familja. Në këtë mënyrë, krijohet një mirëkuptim në familje që puna e prindit është e përkushtuar ndaj profesionit dhe siguron stilin e jetesës së dëshiruar për familjen. Prindi është përgjegjës për krijimin e familjes që dëshiron; kështu që ka të drejtë të jetë plotësisht i pranishëm dhe i angazhuar në punën që e bën të mundur këtë stil jetese.

Objektivi #3 Njohja e “luftës” së përbashkët e prindërve që punojnë. Ndërprerja e sipërmarrjes dhe prindërimit është një udhëtim i vazhdueshëm i rrethuar nga sfidat dhe triumfet. Është e vështirë. Kërkon shumë. Është gjithashtu shumë shpërblyese kur arrin të realizosh një win-win. Por, shpesh duhet të bëhen vendime të vështira, ose zgjedhje që do të preferoheshin të shmangeshin. Është e njëjta për të gjithë. Të gjithë po bëjnë më të mirën që mund të bëjnë për të përballuar tensionet konkurruese. Është ngushëlluese të dihet që nuk je i vetëm në këtë, në njohjen se pothuajse çdo prind që punon në mbarë botën po përballet me këtë dyshim. Mësoni nga prindërit e tjerë dhe ndani me ta.

Lexo edhe:NOA 25 vite kontribut në ekonominë shqiptare

Objektivi #4Rivlerësimi i përparësive. Një hap tjetër në rishikimin e suksesit është të bëhet një inventar të asaj që vlerësohet më shumë. Vendosni përparësi si koha cilësore mbi sasinë e kohës me familjen, mbajtja e listës së klientëve të gjallë dhe interesante dhe fitimi i një shume të caktuar çdo vit për të mundësuar qëllime të ardhshme të jetës.

Ja disa rekomandime për të hartuar listën tënde të përparësive për të ndihmuar në përcaktimin e versionit tënd të suksesit:

a) Reflektoni mbi qëllimet personale dhe profesionale; shkruajini ato dhe renditini sipas rëndësisë.
b) Identifikoni angazhimet e panegociueshme familjare; përfshijini ato në orarin tuaj, pa përjashtime.
c) Vendosni pritshmëri realiste për punën dhe prindërimin, bazuar në hapat e mësipërm. Kur i plotësoni ato pritshmëri, shpërblejeni veten!

Objektivi #5Vendosja e kufijve. Me shumë gjasa do të duhet të mundoheni shumë për të qëndruar tek përparësitë e identifikuara, duke saktësuar orët e qarta të punës kundrejt kohës së familjes. Kjo do të thotë të delegoni çfarëdo që mund të bëni tek stafi juaj dhe të bllokoni kohën për detyrat tuaja të përditshme. Kjo gjithashtu do të thotë të vendosni kufijtë tuaj me klientët, kolegët, miqtë dhe familjen.

Objektivi #6Përqafimi i fleksibilitetit. Së fundi, shfrytëzoni hapësirën dhe krijoni disa momente tënevojshme për mirëqenien tuaj mendore. Po, të gjithë kemi një orar në internet, një listë të përditshme me gjëra për të bërë, kujtesa dhe njoftime që bëjnë zhurmë vazhdimisht në ekranet tona. Por, takimet dhe thirrjet vonohen gjithmonë, stërvitjet e futbollit anulohen për shkak të shiut. Përdorni kohën e gjetur me mençuri. Shtyni gjërat që mund të presin dhe lëjini pas gjërat që nuk janë të nevojshme që në fillim.

Këto janë disa mënyra për të manovruar kompleksitetin e të qenurit prind dhe sipërmarrës i suksesshëm në të njëjtën. Bëjini ato të tuajat ndërsa punoni për të gjetur një ekuilibër të integruar, të qëndrueshëm që ju lejon të ndiqni ambiciet tuaja profesionale pa sakrifikuar momentet e çmuara me fëmijët tuaj. Nuk duhet të jetë një ekuilibër i përsosur; bëhet fjalë thjesht për të gjetur një ritëm që rreh në kohë me familjen tuaj. Ndërsa luftojmë me rolet tona të shumta çdo ditë, përbërja e jetëve tona mund të bëhet më e pasur dhe më e plotësuar ndërsa vazhdojmë të forcohemi dhe të bëhemi më elastikë në përpjekjet.

entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0