Ponta: “Shqiperia dhe Rumania, bashkepunimi ekonomik

Ponta: “Shqiperia dhe Rumania, ne nje faze te re te bashkepunimit ekonomik


Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Tregtise dhe Sipermarrjes, Arben Ahmetaj kryesoi viziten e delegacionit shqiptar ne Bukuresht.

Nder takimet e zhvilluara gjate dy diteve te qendrimit ne Rumani ishte edhe takimi me kryeministrin Victor Ponta.

Tematikat e diskutuara ishin te fokusuara kryesisht ne modelin e ri ekonomik te vendit, axhenden, marreveshjet e arritura me FMN-ne dhe Banken Boterore dhe ne veçanti, investimet e huaja.

“Shqiperia dhe Rumania kane hyre ne nje faze te re te bashkepunimit ekonomik”, u shpreh kryeministri Rumun. Ndersa ministri Ahmetaj vleresoi bashkepunimin e deritanishem mes dy paleve duke theksuar se, “ky eshte momenti me i mire per te kaluar ne projekte konkrete”.

Delegacioni shqiptar zhvilloi gjithashtu takime me ministrin e Ekonomise, ministrin per Bizneset e Vogla dhe te Mesme dhe ate te Energjise.

Me ata u diskutuan çeshtje dhe projekte investimesh ne fushen e energjise, eksporteve, modernizimit te sistemit energjitik te hidrocentraleve, si dhe sistemet e prodhimit te energjise permes ujit dhe eres.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0