Plazh dhe punë, Barbados vjen me një oferte të veçantë - Business Magazine Albania

Plazh dhe punë, Barbados vjen me një oferte të veçantë

Të gjithë ata që janë të detyruar të punojnë nga shtëpia si pasojë e pandemisë së koronavirusit, tashmë mund të zgjedhin në vend të banesës së tyre ishullin e Barbados. Është ky propozimi i kryeministres së vendit e cila fton të huajt që të punojnë nga ishulli dhe të shijojnë bukuritë e tij njëkohësisht, në përpjekje për të rimëkëmbur ekonominë. Aplikantët duhet të paraqesin dokumente, të tilla si një kopje të pasaportës së tyre dhe certifikatën e lindjes, në mënyrë elektronike. Mbajtësit e vizave nuk do të duhet të paguajnë taksën e të ardhurave në Barbados. Është e rëndësishme të theksohet se udhëtimi jo-thelbësor nuk pranohet në shumë vende në mes të pandemisë së koronavirusit.

Në kohën kur pjesa më e madhe e botës punojnë nga shtëpia dhe nuk kanë mundësi të shkojnë me pushime për shkak të pandemisë së koronavirusit, stimulimi i ri i Barbados lejon që njerëzit të zhvendosen në një destinacion popullor, siç thotë kryeministrja e vendit Mia Amor Mottley në faqen zyrtare. Kryeministrja më tej u shpreh se nuk do të jemi të detyruar të punojmë në Europë, Shtetet të Bashkuara të Amerikës apo Amerikën Latine. Ajo sqaron se të huajt mund të qëndrojnë në ishull dy muaj dhe më pas të rikthehen në atdhe, sipas dëshirës.

Sipas njoftimit për shtyp nga Marketingu i Turizmit në Barbados, ata nga vendet me rrezik të lartë (më shumë se 10,000 raste të reja të koronavirusit brenda shtatë ditëve të fundit), janë këshilluar të testohen brenda 72 orëve nga momenti i fluturimit të tyre. Për sa i përket pandemisë së koronavirusit, Barbados nuk është prekur ndjeshëm dhe masat për mbylljen e vendit u lehtësuan para dhjetë ditësh. Zyrtarisht janë regjistruar 98 raste dhe 7 viktima në një popullsi prej 287 mijë banorësh.

UNILAD

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0