Platforma dua.com ka gati portofolin për kriptomonedha në ekosistemin Avalanche - Business Magazine Albania

Platforma dua.com ka gati portofolin për kriptomonedha në ekosistemin Avalanche

Portofoli “dua” është një portofol celular i bazuar në Avalanche,blockchain i famshëm, dhe i aksesueshëm brenda aplikacionit dua.com. Portofoli do të vendoset fillimisht në Avalanche C-Chain, duke përfituar nga shkallëzueshmëria pothuajse e pafundme e rrjetit dhe finaliteti nën dy sekonda. Ai gradualisht do të futë mbi gjysmë milioni përdorues të dua.com në kripto, duke e bërë atë portofolin social më me ndikim në ekosistemin Avalanche.

Dua Wallet është një portofol jo-kujdestar. Kjo do të thotë që përdoruesit mbajnë çelësat privatë, asetet e tyre janë gjithmonë në kontrollin e tyre dhe vetëm përdoruesit mund të kenë akses në portofolin e tyre.

Ndërsa vetëkujdesja duhet të jetë gjithmonë qëllimi, një përdorues i thjeshtë pa përvojë paraprake në kripto duhet të jetë i arsimuar mjaftueshëm për të vetë-menaxhuar asetet e tij në zinxhir(chain). Kjo paraqet një dhimbje të madhe që rrezikon miratimin e produktit.

Për të zbutur këtë rrezik, përdoruesve duhet t’u paraqiten veçori që mbështesin udhëtimin e tyre drejt vetësigurimit të identiteteve dhe fondeve të tyre në zinxhir. Pra, çfarë ndodh nëse telefoni juaj celular humbet ose ju humbni çelësin e nënshkrimit ose frazën sekrete? Zakonisht, humbja e çelësit të nënshkrimit dhe frazës sekrete do të thotë që qasja në llogari është e paarritshme. Por ka disa zgjidhje. Një veçori e rikuperimit social mund të aktivizohet në rast se një përdorues humbet çelësin e nënshkrimit. Kujdestarët (si në rastin e portofolit Argent) që mund të jenë persona të besuar ose palë të tjera të treta mund të ofrojnë ndihmë duke nënshkruar një transaksion që zëvendëson çelësin aktual të nënshkrimit me një të ri. Megjithatë, përdoruesi duhet t’u besojë në radhë të parë këtyre kujdestarëve për të nisur këtë proces.

Lexo edhe: Dua.com blen aplikacionin e takimeve spotted.de dhe mbyll raundin e investimeve prej 4 milionë dollarësh

Një zgjidhje tjetër është përmes identiteteve sociale, kuletave harduerike, çelësave të sigurisë dhe informacioneve të tjera të vërtetuara që luajnë rolin e kredencialeve të përdoruesit. Përdoruesit vendosin rregulla brenda portofolit dhe e lidhin këtë informacion me identitetet e tyre blockchain, të cilat mund të shërbejnë më vonë si një mjet për t’i ndihmuar ata të rikuperojnë portofolin.

Udhërrëfyesi drejt portofolit inteligjent

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siç tregon imazhi i udhërrëfyesit më sipër, portofoli gradualisht do të kalojë në një portofol inteligjent me shumë më tepër veçori dhe opsione rikuperimi dhe do të lëshohet për publikun pasi të ketë përfunduar ky tranzicion përfundimtar.

Ne presim që versioni 1 të lëshohet vetëm brenda një faze ekskluzive beta ku përdoruesit testojnë funksionalitetet bazë, ndërsa ne përpiqemi të mbledhim sa më shumë reagime të jetë e mundur. Në këtë fazë, deri në versionin 0.2, beta e mbyllur do të jetë e disponueshme vetëm për përdoruesit e Android. V0.3 do të jetë i disponueshëm në Android dhe iOS. Testuesit do të pranohen vetëm përmes një liste pritjeje ekskluzive që përfshin një program shpërblimi ($DUA Airdrop në kuletat e përdoruesve) që do të komunikohet së shpejti./ medium 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0