Pfizer ul prodhimin dhe shpërndarjen përkohësisht. Do të ndërhyjë në rritjen e kapacitetit të prodhimit

Pfizer ul prodhimin

Pfizer do të ulët përkohësisht dërgesat e vaksinës anti Covid në Europë. Arsyeja lidhet me fokusin e kompanisë tek shtimi i sasisë së prodhimit dhe rrjedhimisht rritja e kapacitetit prodhues.

Fakti është theksuar nga vetë kompania, e cila vlerëson se, uljna e dërgesave vjen për shkak të kufizimit të prodhimit të Pfizer, në mënyrë që të mund të përmirësojë kapacitetin e prodhimit në 2 miliardë doza vaksinash në vit nga 1.3 miliardë të parashikuara aktualisht.

Për këtë, kompanisë i duhet të bëjë ndërhyrje në procesin prodhues, e rrjedhimisht edhe më shumë kohë për t’u miratuar rregullat e reja.

Lexo: Rama: Kontakte me AstraZenaca e Moderna, kur pritet të mbyllet procesi i vaksinimit në vend

Ky pezullim i përkohshëm do të prekë të gjitha vendet Europiane dhe nuk është ende e qartë se sa kohë do të marrë rritja e kapacitetit prodhues të Pfizer.

Reuters

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0