Personaliteti i medias online në Spark.me- Veronica Belmont


Veronica ka punuar në industrinë e teknologjisë dhe të medias me një varietet të kapaciteteve që prej kohës kur është shpërngulur në San Francisco në 2004-ën. Si një autore dhe reportere ajo ka punuar me CNET Networks dhe Discovery Digital, duke moderuar podcastet e produkteve të tyre më të shitura dhe shfaqjet e kritikave. Dashuria për inovacionin ka bërë që të jetë këshilluese e shumë startupeve gjatë viteve, duke përfshirë Goodreads, about.me (ku tashmë është edhe një pjesëtare e bordit), Soundtracking, WeGame, Forge, ChicCEO dhe shumë të tjerë.

Në televizion, Veronica ka qenë moderatore e Përvjetorit të 50-të Special të Doctor Who, dhe Gizmondo: The Gadget Testers për BBC e Amerikës; ajo ka intervistuar kastën e aktorëve të shfaqjeve popullore televizive “The Walking Dead” dhe “Game of Thrones” në tapetin e kuq; dhe ka qenë eksperte dhe komentatore teknologjie për shumë programe. Si prezantuese eventesh dhe eksperte e ceremonive, Veronika ka punuar me klientë si Sony, IBM, Disney, Intel, Chevy, AOL dhe shumë të tjerë. Ndiqeni Veronican çdo javë në “Dear Veronica” për Engadget, “Sword & Laser” dhe podcast-in e “Daily Tech News Show!”

Folës më të hershëm të anonçuar nga Spark.me përfshijnë Jon Bradford (drejtori jo-ekzekutiv i Central Working; drejtori i Bradfield Centre; bashkëthemelues i F6S dhe Tech.eu; ish-Drejtori Manaxherial i Techstars në Londër), Annie Machon (ish-oficere e inteligjencës për Shërbimin e Sigurisë së Britanisë së Madhe, MI5), Danica Kombol (CEO e Everyëhere Agency, një firmë lider në marketing dhe media sociale), Marvin Liao (partner në firmën globale VC dhe akseleratorin e startupeve, 500 Startups, me bazë në Silicon Valley), dhe Scott Morrison (ish-Drejtor Marketingu i Diesel, Levi’s dhe Activisation; themelues i “The Boom!”).

Biletat e Spark.me janë të disponueshme në website-in zyrtar të konferencës në www.spark.me. Çmimi i plotë i biletës është 250€. Megjithatë, të gjithë palët e interesuara mund të përfitojnë nga norma e reduktuar dhe të përfitojnë një biletë për vetëm 150€, ose 70€ në rast të biletave të studentit, deri më 11 Prill. Biletat mund të transferohen më pas te një person tjetër (“emri ndryshon”), por shuma nuk ripaguhet. Biletat e studentëve janë të disponueshme për personat që janë ende në vitet e studimit, të sapodiplomuarit dhe studentët e PhD deri në 27 vjeç, dhe për ata që do të diplomohen deri në janar 2016.

Spark.me është një nga konferencat më të rëndësishme të Internetit dhe Marketingut që mbahen në Europën Juglindore. Kjo konferencë do të mbahet në datat 28-29 Maj 2016, në Hotel Mediteran, Budva, Mal i Zi. Ky event është zhvilluar çdo vit që nga viti 2013, nga Domain.ME, një kompani private që merret me mbarëvajtjen e domain-it kombëtar malazez-.ME. Spark.me sjell historitë më të reja teknologjike, modele biznesi inovative, strategji për rritjen e kompanive teknologjike dhe liderë në botën e biznesit, sipërmarrjes, teknologjisë dhe startup-eve.

 

/Business Mag Albania

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale